• @tz has delete permissions
  • @cen_p has delete permissions
  • @ALL has read permissions
  • lukas.novy has no permissions

Lego nebude našim dětem říkat, jak si mají hrát

Vyjádření Pirátů k případu Lego

Piráti podali vyjádření k soudu v případu Lego. Reagují tak na spor, ve kterém se tato společnost snažila dovolávat svých domnělých práv a zcenzurovala předvolební spot Pirátů. Lego se tím snaží Českou pirátskou stranu porazit na půdě, která je pro Piráty takřka první palubou, tedy v případě rozšiřování majetkových práv velkých společností skrývaných za ochranu autorů.

~~READMORE~~

Lego Piráty žaluje u Městského soudu v Praze o ochranu před porušováním ochranných známek, zásahem do dobré pověsti právnické osoby a za nekalou soutěž. LEGO chce Pirátům zakázat použití žluté minifigurky v politckém spotu, neboť takové použití údajně neoprávněně zasahuje do dobré pověsti.

„Argumenty firmy Lego jsou naprosto absurdní, zaštiťují se ochranou hospodářské soutěže a obchodních známek, ale tyto dva instituty by bylo možné použít, pouze pokud by Piráti vyráběli hračky a byli konkurentem firmy. Protože nic takového Piráti nedělají, je nasnadě, že se Lego pouze snaží přes soud obejít zákonná omezení autorských práv na minifigurky. To je jako kdybychom museli ještě stále platit potomkům autorům kola za využívání vynálezu našich předků. Podle nás není možné nárokovat si majetková práva na danou věc na základě tvaru či podobnosti, vždyť dvě ruce a dvě nohy prostě a jednoduše musí mít každý panáček, který vychází z proporcí lidského těla,“ říká Ivan Bartoš, předseda Pirátů.

Firma Lego argumentuje tím, že si nepřeje být vtahována do politického boje. Toto sice deklaruje i ve svých vnitřních předpisech, ale sama je v minulosti porušila, například použitím své stavebnice znázorňující inauguraci amerického prezidenta Baracka Obamy. Navíc právě cenzurou předvolebního spotu Pirátů během říjnových voleb do politické soutěže zasáhlo LEGO nejvíce. Lego tím znehodnotilo svou tezi o apolitičnosti a samo tak poukázalo na nesmyslnost soudního sporu.

Lego se tak snaží rozšířit ochranu své dobré podnikatelské pověsti i na fyzické předměty.

„S jejich stavebnicí si nesmíme hrát, smíme ji jen používat ve shodě s tím, jak si to přeje marketingové oddělení firmy Lego. Bude Lego v budoucnu dětem diktovat, že nesmí stavebnici skládat jinak, než je uvedeno v přiloženém návodě, stejně jako si firma Lacoste přeje, aby si jejich oblečení oblékali jen lidé, které oni uznají za vhodné? Kde tato domnělá ochrana práv končí?“ ptá se předseda Pirátů Ivan Bartoš a poukazuje na neméně absurdní kauzu firmy Lacoste, která požadovala po vězeňské stráži, aby převlékla masového vraha Breivika z červené mikiny jejich značky.
„Nejde nám o Breivika, ale chceme hájit právo lidí užívat výrobky firem svobodně ke svým vlastním účelům. Nekupuje si snad zákazník spolu se stavebnicí Lega také právo na svobodné rozhodování, k čemu ji užije, jak s ní naloží a co vytvoří?“ dodává Bartoš.
„Pokud nechce být právě teď spojována firma Lego s Piráty, co když výrobce oblečení přestane chtít mít společného něco třeba s ODS? Budeme pak koukat na nahé a hladové politiky, pokud se jejich výroky znelíbí i pekařům chleba? Pokud právě Piráti mají popřít, že s Legem nemají nic společného, měly by i ostatní strany popřít, že nemají nic společného s výrobci jejich oblečení, bot, hodinek nebo potravin, které jedí a jejichž značky používají,“ vyzývá k popření sponzorů i ostatní politické strany místopředseda Pirátů Marcel Kolaja.
„V celé své historii nebyla Pirátská strana sponzorování žádnou velkou společností, natož společnostmi nadnárodními. Všechny naše sponzory si může každý člověk dohledat na Internetu na našich webových stránkách www.pirati.cz. Naši členové se vyskytují se na demonstracích, předvolebních meetincích a v dokumentech k propagaci Pirátské strany a nosí přitom značkové oblečení, pijí značkované nápoje a můžou se vyskytovat před značkovou restaurací, ovšem žádná z takto „poškozených“ organizací není sponzorem Pirátů. Je nesmyslné si myslet, že jakmile někde v klipu projede automobil je hned dotyčná firma sponzorem tohoto klipu. Podobně by se mohla také společnost „Apple“ domáhat toho, aby lidé nemohli natáčet filmy, ve kterých se používají její výrobky,“ uzavírá předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Kontakty

© Piráti, 2019. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.