• @tz has delete permissions
  • @cen_p has delete permissions
  • @ALL has read permissions
  • lukas.novy has no permissions

Komunální volby v Praze 1 bez Pirátů

Pirátská vlajka v zastupitelstvu na Praze 1 zatím nezavlaje Piráti vystoupili z místní koalice s Liberální ekologickou stranou a nezávislými kandidáty. V komunálních volbách na podzim 2014 na Praze 1 nekandidují.

~~READMORE~~

Navzdory zveřejněné kandidátce, kde jsou uvedeni jako koaliční partner strany LES a nezávislých kandidátů, se Piráti letošních komunálních voleb na Praze 1 neúčastní. Informace o Kateřině Jacques či Natálii Kocábové s Piráty na společné kandidátce podporované Pirátskou stranou není správná.

Návrh zmíněné kandidátky byl Pirátské straně předložen 31.7. na schůzi krajského sdružení Praha. Následně byla kandidátka tímto sdružením přijata, a to pouhých několik dní před termínem uzávěrky pro podání. Díky vzedmuté vlně nesouhlasu uvnitř Pirátské strany byla koaliční dohoda předána na přezkoumání republikovému výboru Pirátů, který má možnost navrhnout změny a v radikálním případě spolupráci zrušit. Republikový výbor následně rozhodl, že Piráti tuto koalici podporovat nebudou. Hlavním důvodem je nesouhlas s občanskými a politickými postoji a činy některých navržených členů kandidátky. Koaliční smlouva, uzavřená místním sdružením, také neobsahovala dostatečné záruky prosazování pirátského programu. Pirátská strana tedy žádné kandidáty na Praze 1 nenominuje a není ani koaličním partnerem. Kandidátku jako celek však z časových důvodů zrušit nelze, stejně tak název koalice již není možné dle vyjádření Ministerstva vnitra měnit.

„Je dobře, že má Pirátská strana mechanismy, kterými může rozhodnutí regionálního charakteru revidovat,“ uvedl předseda Pirátské strany Lukáš Černohorský. „Rozhodnutí republikového výboru respektuje širší vůli členské základny Pirátské strany.“ Vedení Pirátské strany také v komplikované situaci odmítá mediální manipulaci: „Nejvíce se nyní obáváme, že se informace o zrušení účasti Pirátů na kandidátce se sdružením LES a nezávislými nedozví veřejnost včas. Proto chceme vše uvést co nejdříve na pravou míru,“ dodává předseda strany.

V rámci nacházejících voleb do komunálu staví Česká pirátská strana v celé republice 90 kandidátek. Snahou Pirátů bylo vždy kandidovat samostatně v místech se silnou podporou nebo v tzv. pirátských baštách, kde je silnější členská základna. Přesto se nebrání tvořit i koalice v místech, kde je možný konsensus na pirátském programu a dodržování pirátských zásad transparence a odbornosti.

Kontakt

Vít Konečný, vedoucí mediálního odboru, vit.konecny@pirati.cz, tel.: +420 734 140 516

© Piráti, 2019. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.