• @tz has delete permissions
  • @cen_p has delete permissions
  • @ALL has read permissions
  • lukas.novy has no permissions

Kauza ministra Drábka ukazuje na prorůstání politických vlivů do práce úřadů

Trestní oznámení V prosinci 2011 podal příznivec Pirátské strany kvůli krokům ministra Drábka a náměstka Šišky trestní oznámení, kterým se zabývá policie. Podezřelé postupy Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) v té době zveřejnily Pirátské noviny. Pirátská strana vyjadřuje své přesvědčení, že zadržením náměstka Šišky zatýkání na ministerstvu neskončí. Současné zatčení Vladimíra Šišky pro podezření z uplácení je jen špička ledovce.

~~READMORE~~

„Šiška byl Drábkův společník. Do funkce se dostal, protože s ministrem podnikal. Pokud taková situace nastane a ministrovým podřízeným se stane jeho bývalý kolega, je třeba, aby se zásadně vyvaroval jakéhokoli podezření ze střetu zájmů. To se u firmy iDTAX rozhodně nestalo,“ říká předseda Pirátů Ivan Bartoš. „Ministrův bývalý spolupracovník by měl mít pravomoci kontrolní, aby mohl ministra upozorňovat na problémy rezortu. Rozhodně by neměl rozhodovat o samotném fungování úřadu,“ doplňuje Bartoš.

Michal Wagner, příznivec Pirátů, který kvůli podezření okolo elektronických účtenek a iDTAX podal v prosinci 2011 trestní oznámení, dodává: „Jak zdokumentovaly Pirátské noviny, bylo u firmy iDTAX podezření ze střetu zájmů zcela zjevné. Proto jsem na něj upozornil policii. Pomáhat vlastní firmě si ministr nesmí dovolit.“

Kontrolní funkce sKarty, která počítá s používáním elektronických účtenek od firmy iDTAX, má být spuštěna v roce 2013. Zařazení elektronických účtenek do funkcionalit sKarty je může dostat na trh. Piráti proto očekávají, že vyšetřování na MPSV neskončí pouze u úplatku, který měl Šiška nabízet, a prověřeny budou i další podezřelé kroky ministerstva.

Pro omezení prorůstání politických vlivů do státní správy navrhují Piráti urychlené přijetí služebního zákona, neslučitelnost funkce poslance a ministra a otevření státních bankovních účtů, účetnictví a hospodaření úřadů kontrole občanů.

Navíc je potřeba zajistit nezávislost státních zástupců na politicích. „Nestačí, aby Drábek rezignoval. Pokud se podezření prokáže, měl by být obžalován a postaven před soud,“ říká Ivan Bartoš.

Kontakt

Mikuláš Ferjenčík, místopředseda Pirátů, 737 943 770, mikulas.ferjencik@pirati.cz

© Piráti, 2019. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.