• @tz has delete permissions
  • @cen_p has delete permissions
  • @ALL has read permissions
  • lukas.novy has no permissions

Ivan Bartoš v Otázkách Václava Moravce o filmovém průmyslu

Ivan Bartoš je hostem dnešních Otázek Václava Moravce vysílaných z Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Jakkoliv producenti a média tvrdí opak, filmový průmysl jako celek roste, a to i díky sdílení filmů.

~~READMORE~~

Na téma filmového průmyslu, filmových producentů a kopírování audiovizuálních děl budou s předsedou Pirátů diskutovat Jan Svěrák (český režisér a šéf Asociace producentů v audiovizi) a Taylor Hackford (šéf americké odborové organizace režisérů).

Ivan Bartoš se mimo jiné opírá o část studie o vývoji zábavního průmyslu během posledních deseti let, kterou Piráti nedávno přeložili. Z ní vyplývá, že zábavní průmysl neustále roste na síle, což je v rozporu s neustálými zprávami o jeho úpadku vinou „pirátství“. Ukazuje se, že autoři a producenti, kteří Internet nezatracují a snaží se ho naopak využít, na tom vydělávají.

Podle Českého statistického úřadu se v Česku návštěvnost kin již několik let drží zhruba na hodnotě 12 milionů návštěv ročně, a to i přes neustále se zvyšující ceny vstupenek. Podíl multikin na celkových tržbách vzrostl z 15 % v roce 1999 na 85 % v roce 2009. Nárůst tržeb multikin ukazuje, že lidé si za lepší služby připlácí.

České filmy mají velkou konkurenci v zahraničních filmech, i přesto pravidelně obsazují první pozice v návštěvnosti. Např. v roce 2001 se na český film Tmavomodrý svět přišlo do kin podívat 1 129 000 lidí a v roce 2007 na Vratné lahve přišlo dokonce 1 254 000 návštěvníků. Film na vstupenkách tedy vydělal rekordních 124 mil. Kč. Vratné lahve byl film, který unikl na Internet, kde si ho lidé mohli stáhnout. Nezdá se, že mu to nějak uškodilo.

Financování filmů

V současné době stojí komerční film kolem třiceti milionů korun, například rozpočet filmu Kolja činil 28 milionů. Filmy jsou financovány částečně z prodeje vstupenek v kině, z veřejných dotací, z platby za vysílání v televizi, z distribuce do zahraničí a případně sponzoringu. Prodej disků DVD tvoří čím dál tím menší podíl, řada lidí už mechanikou na čtení disků ani nedisponuje. Naopak filmoví producenti se stále častěji snaží vytvářet zisk nabídnutím filmu ke stažení, například film Kuky se vrací byl ke stažení na webu watchkooky.com v rámci balíku produktů, které vynesly celkem 800 tisíc dolarů.

O rozdělování grantů na české filmy rozhoduje rada Státního fondu pro podporu a rozvoj české kinematografie. Ta má 13 členů, kteří o grantech rozhodují na neveřejných zasedáních prostřednictvím tajného hlasování. Rozpočet Fondu se pohybuje přes 100 mil Kč ročně a je mimo jiné naplňován 1 Kč z každé prodané vstupenky do kina. Za svou netransparentnost je Rada kritizována Transparency International.

Dnes může i student natočit s malými prostředky zajímavý a poměrně kvalitní film. Přesto se diskuse často vede o tom, jak získat obrovské množství peněz na megalomanské projekty jako byl Jakubiskův film Batory, který měl rozpočet 350 milionů korun, z toho 83 milionů bylo zaplaceno z veřejných dotací. Film jako komerční produkt si na sebe musí vydělat (možnost levného stažení, vysílání v televizi a v zahraničí, sponzoři s reklamou na konci).

Sdílení na Internetu

V současné době je model prodeje kopií v hmotné podobě zastaralý a film se mezi lidmi šíří nejvíce právě přes Internet. Podle oficiálních statistik používá 2,4 milionů lidí v Česku Internet ke stahování videí a filmů (celkem 54 % všech uživatelů Internetu), to je více než u hudby. Pro porovnání v roce 2007 to byl necelý milion. Přestože jsou filmy z velké části dotovány veřejnými financemi, jsou lidé, kteří je nekomerčně sdílejí, postihováni. Piráti neobhajují stahování filmů a hudby z Internetu, pouze konstatují fakta. Piráti hájí svobodný přístup k Internetu a ochranu soukromí, neboť právě tato občanská práva jsou často omezována právě pod záminkou boje proti sdílení filmů.

Pirátská strana považuje filmový průmysl za komerční odvětví, které se stejně jako všechna ostatní odvětví musí přizpůsobit novým podmínkám informačního věku. Samozřejmě, že chceme, aby se dále točily kvalitní filmy, které lidé mohou sdílet. Nesmíme zapomínat, že informační věk to značně usnadnil, protože ke kvalitním kamerám a dalšímu vybavení má přístup stále více lidí a také není potřeba platit masovou reklamu, neboť kvalitní film se šíří přes sociální sítě a Internet sám. Nejen filmový průmysl, ale i zákony by měly brát nové podmínky v potaz.

Pirátská strana navrhuje přizpůsobit kopírovací zákon realitě a odstranit postihy za nekomerční sdílení. Filmový průmysl řadu let nové technologie a sdílení ignoroval a vydával sdílení filmů mezi lidmi za něco pohoršujícího, čímž se sám připravil o možnost na něm vydělat. Teď je na producentech, aby vedle klasických komerčních způsobů (kina, platba za vysílání, sponzoring) našly nové způsoby, kterými si na sebe film vydělá a za které budou lidé ochotni platit (pohodlné stahování za malý poplatek, merchandising, setkání s tvůrci, zapojení komunity apod.)

Nechceme, aby se kvůli selhání filmového průmyslu kriminalizovala celá mladá generace a aby byl kvůli vynucování copyrightu omezován přístup k Internetu nebo sledováni jeho uživatelé.

© Piráti, 2019. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.