• @tz has delete permissions
  • @cen_p has delete permissions
  • @ALL has read permissions
  • lukas.novy has no permissions

Firma vyvíjela za peníze pražského magistrátu a prodávala po celé republice, potvrdil soud

Mikuláš Ferjenčík

Člen Pirátů Mikuláš Ferjenčík vyhrál v pondělí soud nad společností Marbes. Té se nelíbilo, že zveřejnil článek, ve kterém poukázal na podivné platby za informační systém Proxio na pražském magistrátě. Na zaplacený systém neměla Praha autorská práva a firma Marbes ho dále prodávala po celé republice. Soud žalobu Marbesu smetl ze stolu a přikázal firmě nahradit náklady řízení.

~~READMORE~~

„O firmě Marbes jsem před časem napsal, že socializuje náklady a privatizuje zisky, když od Prahy inkasuje stamiliony za informační systémy, ke kterým si nechává zdrojový kód. Firma Marbes mě za to zažalovala a dneska prohrála v první instanci u Městského soudu v Praze, ještě to tedy není pravomocné. Už dříve prohrála i ve sporu s Deníkem Referendum, který ve stejné věci žalovala taky (tam už je to pravomocné). Takže zatím 3:0 pro mou víru ve spravedlnost,“ těšil se z vítězství u soudu Mikuláš Ferjenčík.

Soud tak v podstatě dal za pravdu dokumentům, které již dříve Piráti zveřenili, podle nichž šly do pochybného vývoje informačních systémů stovky milionů korun z rozpočtu na IT služby v Praze. Dokumenty zveřejnili Piráti v roce 2012 na serveru PirateLeaks.

„V České republice prosperují firmy, jejichž jedinou kvalifikací je, že umí získat veřejnou zakázku, zatímco firmy, které by kvalitní software státu dodat uměly, ale nechtějí se zaplést do korupční sítě, si neškrtnou,“ glosoval Mikuláš Ferjenčík v článku IT politiku pražského magistrátu.

Peníze na právní zastoupení ve sporu získal Mikuláš Ferjenčík fundraisingem na facebooku od přátel a podporovatelů. Nyní kandiduje Mikuláš Ferjenčík do zastupitelstva hl. m. Prahy na kandidátní listině České pirátské strany.

Kontakt

Mikuláš Ferjenčík, kandidát č. 4 do zastupitelstva Prahy, mikulas.ferjencik@pirati.cz, 737 943 770

© Piráti, 2019. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.