• @tz has delete permissions
  • @cen_p has delete permissions
  • @ALL has read permissions
  • lukas.novy has no permissions

Piráti bojují o sto šest: Dopravní podnik utajuje smlouvy, říká Bartoš

Pirátská strana žaluje Dopravní podnik hlavního města Prahy (DPP), který protizákonně utajuje informace. Spor se vede mimo jiné o smlouvy k sms jízdenkám a o utajování, kolik stojí poradenské služby. Piráti chtějí zajistit, aby DPP konečně začal dodržovat zákon č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím.

~~READMORE~~

Pirátská strana podala 31.10. minulého roku žádost o informace. Cílem bylo zjistit především podrobnosti k projektu turniketů v metru, který tehdy DPP připravoval, a vazbám dopravního podniku na několik firem.

„DPP na naši žádost ani následnou stížnost nijak nereagoval. Proto nyní k městskému soudu v Praze podáváme žalobu na nečinnost správního orgánu. Piráti požadují, aby soud zakázal DPP požadované dokumenty skartovat, proto je v žalobě návrh na předběžné opatření,“ říká Jakub Michálek, místopředseda Pirátů. Dále chtějí, aby soud nařídil DPP vydat v otázce žádosti o informace rozhodnutí.

„Utajování, zatloukání, hra na mrtvého brouka - to je současný přístup veřejných institucí k informování veřejnosti. Prosazujeme, aby všechny smlouvy účetnictví a další dokumenty zveřejňoval DPP automaticky s výjimkou případů, které stanoví zákon,“ říká předseda Pirátů Ivan Bartoš. „Veřejné instituce mají fungovat transparentně a pod kontrolou občanů,“ doplňuje Bartoš.

„Naším minimálním cílem je změnit současnou praxi v DPP, který informační žádosti ignoruje navzdory soudním rozhodnutím, která už padla. DPP se kvůli této praxi v minulosti dokonce ocitl v exekuci. Za tuto situaci nese plnou odpovědnost vedení DPP, ve kterém figurují čelní představitelé ODS (David Vodrážka, Pavel Hurda),“ konstatuje Mikuláš Ferjenčík, místopředseda Pirátů.

Tisková konference, kde byla představena žaloba, se uskutečnila 11. září v restauraci na Břežance.

Kontakt

Mikuláš Ferjenčík, místopředseda Pirátů, 737 943 770, mikulas.ferjencik@pirati.cz

Související materiály

© Piráti, 2019. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.