• @Registrovani priznivci má oprávnění číst
  • @Republikove predsednictvo má oprávnění mazat
  • @Celostatni forum má oprávnění číst
  • @TZ má oprávnění mazat
  • @ALL má oprávnění číst
  • lukas.novy nemá žádná oprávnění

Do eurovoleb v roce 2014 půjdou Piráti společně

ASCII Tento víkend proběhla v Praze mezinárodní konference Pirate Parties International, zastřešující organizace Pirátských stran celého světa.

Členové Pirátských stran z celé Evropy vyzvali ke společnému postupu v eurovolbách 2014. Všechny kandidující Pirátské strany mají mít společnou část programu, koordinovat kampaně a společně založit politickou stranu na evropské úrovni.

„Bylo nám ctí konferenci hostit a věříme, že její výstupy přispějí k hlubšímu sjednocení názorového proudu a pomohou nalézt řešení pro současné otázky v Pirátském hnutí i mimo něj. Za největší úspěch organizátorů konference považuji to, že celou akci přes drobné nezdary provázela velmi dobrá atmosféra a všudypřítomný úsměv na rtech účastníků,“ řekl hlavní organizátor konference Tomáš Vymazal z České pirátské strany.

Významným výsledkem konference je společné prohlášení shromážděných evropských Pirátů, které vyzývá k tvorbě společného programu pro volby do Evropského parlamentu v roce 2014. Prohlášení už podepsali Piráti z 18 různých zemí, včetně europoslankyně Amelie Andersdotter a expředsedy Pirátské strany Německo Jense Seipenbusche.

„Uppsalská deklarace z roku 2009 se týkala copyrightu, patentů a občanských práv. Teď nacházíme další společná témata, ať už jde o kvalitu legislativy, vyjednávání mezinárodních smluv jako ACTA nebo nové technologické měny, které lze na národní úrovni těžko ovlivnit,“ zdůvodnil potřebu společné části programu autor návrhu Jakub Michálek. Prohlášení je adresováno kompetentním orgánům jednotlivých Pirátských stran.

Praha přivítala přes 200 hostů, kteří se zúčastnili PPI, včetně významných osobností Pirátského hnutí:

  • Amelia Andersdotter (evropská europoslankyně za Pirátskou stranu Švédsko),
  • Laurence Vandewalle (poradkyně pro skupinu Greens/EFA v Evropském parlamentě ),
  • Cory Doctorow (spisovatel, blogger, novinář a známý bojovník proti kopírovacímu monopolu),
  • Fabio Reinhardt (berlínský poslanec za Pirátskou stranu),
  • Rick Falkvinge (zakladatel první Pirátské strany ve Švédsku).

Pirátské strany na konferenci rovněž zvolily nové vedení Pirate Parties International, kde zasednou jako spolupředsedové Lola Voronina (RU) a Gregory Engels (GE). Dalšími členy předsednictva byli zvoleni Travis Mcrea (USA), Ed Geraghty (UK), Jelena Jovanovic (SR), Nuno Cardoso (PT) a Denis Simonet (CH).

Na konferenci byli dále přijati noví řádní členové PPI, a to Řecko a Chorvatsko. PPI už tedy sdružuje 28 Pirátských stran z celého světa. V rámci vedlejších workshopů Piráti řešili společný postup proti ACTA, zkušenosti se zapojením žen do Pirátského hnutí a změny stanov PPI.

Odkazy

Kontakt

© Piráti, 2019. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.