• @tz has delete permissions
  • @cen_p has delete permissions
  • @ALL has read permissions
  • lukas.novy has no permissions

Den infožádostí

kopacky106.jpgPiráti vyhlásili 7. listopadu Dnem infožádostí s podtitulem „Zeptej se svého úředníka, dokud můžeš“. Chtějí pomoci svým příznivcům i dalším občanům s podáváním žádostí o informace, které musejí úřady poskytovat. Piráti tím upozorňují na možnosti zákona č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím. Současně kritizují chystanou novelu z dílny ministerstva vnitra, která by tento zákon výrazně oslabila.

~~READMORE~~

Piráti zahajují informační kampaň za používání zákona 106. „Prostřednictvím sociálních sítí budeme lidem radit jak infozákon používat a budeme je povzbuzovat k podávání žádostí o informace. Kromě toho mezi 11:00 a 19:00 otevřeme v Praze i kontaktní místo, kde budeme lidem radit osobně, a to v čajovně Šamanka poblíž stanice metra I.P. Pavlova (Hálkova 8)“, říká Mikuláš Ferjenčík, místopředseda Pirátů.

Co je to infožádost?

Infožádost, neboli žádost o informace, je institut, který umožňuje občanům vydolovat data z veřejných institucí. Žádost je možno podat jak ústně tak písemně, a to i e-mailem. Pokud se chce žadatel bránit proti neposkytnutí informací na základě ústní žádosti, musí podat žádost písemně, například zasláním dopisu, anebo e-mailu na elektronickou podatelnu úřadu. Pro písemné podání elektronickou poštou (e-mailem) není potřebný tzv. elektronický podpis.

Koho se můžu ptát?

Zjednodušeně řečeno všech veřejných institucí a to včetně městských společností. Jejich seznam (s výjimkou obcí a jejich firem) naleznete zde: povinné subjekty

Na co se ptát?

Nejužitečnější je používat zákon 106 pro potvrzení konkrétních podezření (třeba dotaz na náklady realizace konkrétní veřejné zakázky). Dále je možné používat ho na plošné lustrování podezřelých podniků (požádat více institucí o všechny smlouvy například s Microsoftem) a získat se dají i cenné statistické údaje - třeba kolik město vydělává na hracích automatech. Možností je ale mnohem více. Ptejte se na to, co vás zajímá, ale snažte se, aby vámi získané informace prospěly všem.

Stojí to něco?

Úhradu nákladů spojených s vyřizováním žádosti o informace může povinný subjekt požadovat pouze za

  1. seznam kopírování, technické nosiče dat a výdaje s odesláním informací žadateli,
  2. mimořádně rozsáhlé vyhledání informací.

V jiných případech není povinný subjekt oprávněn požadovat úhradu nákladů. Do doby, než žadatel uhradí náklady, nemusí povinný subjekt žadateli informace vydat. Pokud nejste spokojeni s výpočtem nákladů, protože povinný subjekt požaduje větší úhradu, než je oprávněn, podejte stížnost.

Návod jak infožádost podat najdete zde.

O radu můžete požádat na Pirátském fóru.

Pokud vám je bližší Facebook, ptejte se na stránce události.

O svou žádost se můžete podělit s ostatními zde: seznam žádostí

Pokud se vám nechce nořit do útrob našeho fóra, pošlete nám prosím vaši infožádost alespoň emailem v kopii na adresu infozadost@pirati.cz

Jak dál? Informace co si počít, pokud vám úřady neodpoví k vaší spokojenosti najdete zde a fungovat bude i poradna na Pirátském fóru, konkrétně její sekce Otevřený stát.

Více informací k chystané novele zákona 106 najdete zde: Další pokus o zničení zákona o svobodném přístupu k informacím

kontakt: Mikuláš Ferjenčík, místopředseda Pirátů, 737 943 770 Čajovna Šamanka

© Piráti, 2019. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.