• @tz has delete permissions
  • @cen_p has delete permissions
  • @ALL has read permissions
  • lukas.novy has no permissions

Demonstrace proti vypnutí Internetu v knihovnách

hmac: : tiskove-zpravy:demonstrace-proti-vypnuti-internetu-v-knihovnach

Praha - 2.8.2011 - tisková zpráva České pirátské strany

Pirátská strana ve spolupráci s OS Občanský monitoring – RING pořádá demonstraci proti vypnutí Internetu v knihovnách. Demonstrace se uskuteční v pondělí 8. 8. 2011 od 18:00 před budovou ministerstva vnitra (Nad Štolou 3, Praha).

Pořadatelé demonstrace nesouhlasí s krokem, jakým se Ministerstvo vnitra a nynější vláda rozhodla řešit nedostatek financí tím, že prostě prakticky okamžitě a bez jakéhokoli varování zruší „Projekt internetizace knihoven“ (PIK). Tento projekt stojí ročně přibližně 100 mil. Kč a přispívá na něj i EU.

Ostře s tím kontrastuje nehospodárnost ministerstva, které prodloužilo zastaralé a nevýhodné smlouvy na dodávky datových služeb pro úřady veřejné správy. Tím daňové poplatníky připravilo o násobně vyšší částku, než kolik stojí připojení knihoven.

Požadujeme:

  • aby projekt pokračoval i nadále a uživatelé knihoven především v odlehlých obcích a městech se náhle neocitli bez přístupu k Internetu.
  • aby byl dodržen zákon 257/2001 Sb. o knihovnách, který knihovnám zpřístupnění Internetu ukládá.
  • aby byl dodržen dokument Evropa 2020, který je strategií rozvoje EU a kde je zdůrazňován boj proti „digital divide“ (digitální propast).
  • aby došlo k revizi smluv a snížení nákladů na připojení k Internetu na úroveň, která je v místě připojení v požadované kvalitě obvyklá.

Demonstrace je řádně ohlášená a potvrzená. Pro akci byla připravena také facebooková událost: http://www.facebook.com/event.php?eid=215729025140334
Informace o demonstraci sdílejte všemi možnými kanály.

Pokud by naše požadavky nebyly vládou vyslyšeny, žádáme místní poskytovatele internetového připojení, aby zvážili poskytnutí připojení zdarma nebo za nízký poplatek výměnou za reklamu či jiné služby, které může knihovna nabídnout.

Jak by měl stát postupovat, vysvětlil Mikuláš Ferjenčík, místopředseda Pirátské strany: „Kdyby náš stát rušil všechny projekty, které jsou nehospodárné, nedělal by patrně vůbec nic. Řešením proto není bezhlavé rušení projektů, které stojí více, než by mohly, ale zrevidování předražených smluv tak, aby už předražené nebyly."

Odkazy:

Kontakty:Flattr this

© Piráti, 2019. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.