• @tz has delete permissions
  • @cen_p has delete permissions
  • @ALL has read permissions
  • lukas.novy has no permissions

Copyright omezuje politickou nezávislost států, ukazuje zatčení zakladatele The Pirate Bay v Kambodži

Stanovisko Pirátů k zadržení zakladatele serveru Pirate Bay Gottfrida Svartholma

Ve čtvrtek 30. srpna 2012 byl v Kambodži zadržen Gottfrid Svartholm, který je stíhán pro údajné porušování copyrightu. USA a dalším zemím se nepodařilo prosadit mezinárodní smlouvu ACTA, tak uplatňují přísné vynucování copyrightu alespoň selektivně a bilaterálně, nátlakem na ostatní vlády. Pirátská strana považuje opakovanou snahu USA uplatňovat svoje zákony na cizí občany a mimo svoji jurisdikci za nepřijatelnou.

~~READMORE~~

Zadržení Gottfrida Svartholma je dalším kolem razie proti serveru The Pirate Bay, na kterém najdete odkazy pro připojení do sítě, kde lidé mohou sdílet data, zejména hudbu a filmy. Samotný server žádná autorská díla neobsahuje a jeho provoz je tudíž legální. Kopii serveru The Pirate Bay provozuje na stránkách https://tpb.pirati.cz/ také Česká pirátská strana. Server je trnem v oku velkým nahrávacím a vydavatelským společnostem, které chtějí nekomerční sdílení zastavit. Hudební a filmové společnosti mají při prosazování přeshraničních zásahů velké zastání u amerických politiků, kteří často doufají, že větší represe a tvrdší vynucování copyrightu, patentů a obchodních známek může pomoci americké ekonomice.

K tlaku USA na ostatní státy dochází také u zakladatele Wikileaks, Juliana Assange. Žádná vláda si netroufne odmítnout jeho vydání do USA, ačkoliv se jako australský občan žijící mimo USA nemohl provinit žádným porušením jejích zákonů. Přesto se uvažuje o jeho předání americké justici k potrestání, ačkoliv americké ministerstvo spravedlnosti dosud nedokázalo přesně formulovat, jaký trestný čin měl spáchat. Assange pouze zveřejnil data, které mu poskytl někdo jiný, a zachoval se tak jako normální novinář. Také v tomto případě si vláda USA osobuje právo trestat občana cizího státu za skutky mimo tento stát. Stejným způsobem už americká vláda zasáhla na území Nového Zélandu proti německo-finskému podnikateli Kimu Dotcomovi, který provozoval server Megaupload.

„Ve všech těchto případech jsme svědky nebezpečného vývoje, kdy si jedna země dělá nárok uplatňovat svoji policejní moc na cizím území, a to za tichého souhlasu nebo přímé kolaborace místní vlády. Nikdo nám nezdůvodnil, proč by se v evropských zemích měly vynucovat americké zákony. Stejně tak by mohly být uplatňovány zákony čínské, ruské, nebo třeba íránské. Piráti považují tuto plíživou expanzi americké policejní moci mimo jurisdikci USA za velmi znepokojivou a daleko nebezpečnější než údajné zločiny, kterých se měl dopustit zakladatel serveru, který pouze šíří odkazy na písničky,“ řekl k tomu místopředseda Pirátů Jakub Michálek.
© Piráti, 2019. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.