• @Registrovani priznivci má oprávnění číst
  • @Republikove predsednictvo má oprávnění mazat
  • @Celostatni forum má oprávnění číst
  • @TZ má oprávnění mazat
  • @ALL má oprávnění číst
  • lukas.novy nemá žádná oprávnění

Závěry celostátního fóra: Podpora svobodným dílům, veřejné hlasování politiků a nový logotyp

Kromě volby republikového předsednictva celostátní fórum vylepšilo stanovy, projednalo krajské a senátní volby a schválilo nový logotyp Pirátské strany.

Změny stanov

Piráti ukázali, že jim je přímá demokracie vlastní. Na zasedání celostátního fóra poprvé projednávali změny stanov podle nových pravidel, která zamezují účelovým změnám.

Podle našich předpisů musí změna vycházet z podnětů členů a pro projednání ji musí nejprve podpořit určitý počet členů v elektronické petici. Všechny členy přitom upozorňujeme na možnost různé členské podněty podpořit. To znamená, že volení představitelé si nemohou stanovy účelově měnit, ale každá změna se musí opírat o požadavek členské základny. Stejný postup navrhujeme také pro změny ústavy, které by měly být schvalovány v referendu vyhlášeném na základě iniciativy, kterou podpoří dostatečný počet občanů. Jinak existuje riziko, že si budou politici opět dělat ze základního dokumentu trhací kalendář, řekl místopředseda Pirátů Jakub Michálek.

Celostátní fórum takto schválilo dvě změny stanov:

  • Za prvé se Piráti přihlásili k podpoře svobodných děl, software a standardů přímo ve stanovách. Tato formulace nahradila původní formulaci o rovnosti šancí mezi svobodným a proprietárním software.
  • Za druhé musí nyní volení představitelé Pirátů zásadně hlasovat veřejně (jedinou výjimkou je hlasování o projektech typu http://tpb.pirati.cz, které mohou předsednictvo strany vystavit trestnímu stíhání).

Piráti byli vedeni principem, že pro veřejnou správu prosazují stejná pravidla, která sami uplatňují a která se uvnitř strany osvědčila. Jde o transparentní účetnictví na Internetu, podmínku občanské iniciativy při změně Ústavy nebo právě o svobodný software, jehož přednostní používání mají Piráti ve vnitřních předpisech již 2 roky zakotveno. Aby mohli ve svých krajských programech konzistentně prosazovat veřejné hlasování krajských zastupitelů, museli tento požadavek promítnout i do vlastní praxe.

„Otevřeli jsme se více světu, hlasování předsednictva strany a jiných volených zástupců již bude zásadně veřejné. Jako nejdůležitější změnu ale vidím výslovné vyjádření podpory svobodného softwaru,“ chválí změny Ondřej Profant, předseda krajského sdružení Pirátů v Praze.

Volební test národa

Členové si vyslechli projevy kandidátů, které Piráti nominovali do Senátu. Lenka Matoušková, která kandiduje na Benešovsku, promluvila o svém programu, zaměřuje se na oblast školství a vzdělávání. Patrik Doležal, kandidát v okrese Brno-střed, představil kromě programu i svoji představu o podobě kampaně. Na celostátním fóru vystoupil i Libor Michálek, který kandiduje na Praze 2 a 3 s podporou Pirátů, zelených a lidovců (pozn.: není příbuzný s místopředsedou Jakubem Michálkem).

Kromě senátních voleb řešili Piráti i volby krajské.

„Rozdali jsme do krajů nové plakáty kampaně Volební test národa. Chceme upozornit na to, že například úplatky nebo byznys se zdravím nejsou normální a že se s tím lidé rozhodně nemusí smiřovat. Na rozdíl od ostatních stran totiž mají Piráti konkrétní program, který takovéhle nepravosti přímo vylučuje,“ doplňuje Mikuláš Ferjenčík.

Logotyp

logotyp_cerna.jpg Logotyp původně vůbec nebyl na pořadu jednání, protože se řešil přes internetové fórum. Na pořad jednání ho však navrhl člen olomouckých Pirátů Petr Bajgar a celostátní fórum schválilo jeho zařazení jako poslední bod na pořadu jednání na zasedání.

Doplnili jsme svůj grafický manuál o logotyp. Zvolili jsme černobílou kombinaci vycházející ze schváleného loga, která umožňuje, že logotyp bude používán na růzobarevném pozadí. Mám z toho radost, protože logotyp chyběl Pirátům už dva roky,“ uvedl místopředseda Pirátů Mikuláš Ferjenčík.

Autorem schváleného logotypu je člen Václav Urban, který uspěl ve svobodné soutěži, kterou Piráti v květnu vyhlásili.

Myslím si, že se celé zasedání celostátního fóra velice povedlo i organizačně. Nesmím ovšem zapomenout na ostatní lidi, kteří velice ochotně pomáhali s přípravami. Sám bych to nikdy nezvládl,“ shrnul událost místopředseda pražských Pirátů Ondřej Kallasch, který se ujal organizace zasedání.

Odkazy

Kontakty

© Piráti, 2019. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.