• @tz has delete permissions
  • @cen_p has delete permissions
  • @ALL has read permissions
  • lukas.novy has no permissions

Česká pirátská strana opět zvítězila ve studentských volbách

Ve dnech 20. a 21. září proběhly již pošesté studentské volby. Piráti navázali na úspěchy z předchozích let a se ziskem 4 623 hlasů byli nejčastěji volenou stranou, zvítězili v 8 krajích.

~~READMORE~~

Studenti gymnázií, středních škol a učilišť starší 15 let volili mezi stranami, které kandidují do zastupitelstva jejich kraje. Volby od roku 2010 pořádá organizace Člověk v tísni v rámci vzdělávacího programu Jeden svět na školách. Cílem projektu, do něhož se letos zapojilo 254 škol a přes 31 tisíc studentů, je seznámit studenty s politckým systémem v České republice a vzbudit v nich zájem o volby.

„Úspěch strany mě samozřejmě těší, ačkoliv mě vzhledem k předchozím výsledkům příliš nepřekvapuje. Piráti jsou liberální strana s pokrokovými názory, která jako jediná ve svém programu bere v úvahu rychlý vývoj technologií, a to mladé pochopitelně oslovuje. Kromě toho se nezaleknou našeho názvu a nevyčítají nám, že jsou pro nás důležitější věci než dresscode. Koneckonců, jak praví jeden z našich volebních sloganů: zeptejte se svých dětí, proč volí Piráty,“ okomentoval pirátský úspěch předseda strany Ivan Bartoš.

Pirátská strana dosahuje ve studentských volbách jednoho z nejlepších výsledků už od začátku. Rok po svém vzniku skončila v roce 2010 třetí ve studentských parlamentních volbách a v roce 2012 vyhrála studentské krajské volby. O rok později, v dalších studentských parlamentních volbách, skončili Piráti druzí, když za vítěznou TOP 09 zaostali jen o 39 hlasů. V roce 2014 v eurovolbách opět vyhráli. Výborné výsledky Pirátů ve studentských volbách se ale setkaly s cenzurou. V roce 2010 Česká televize Piráty s více než 7 % úplně vynechala z grafu při prezentování výsledků voleb. Když pak v roce 2012 Piráti krajské volby s přehledem vyhráli, Česká televize článek o jejich konání smazala a o výsledcích nakonec veřejnost vůbec neinformovala.

„Piráti podporují projekt studentských voleb. Ne ani tak kvůli lichotivému výsledku jako spíše proto, že se tak daří zvyšovat volební účast prvovoličů. Účast ve volbách se v Česku obvykle pohybuje mezi 30 a 60 %, tedy o 10-15 % méně, než činí průměr Evropské unie. Mladí lidé představují budoucnost této země. Aktivity, které probouzejí jejich zájem o politiku ovlivňující náš každodenní život, rozhodně oceňujeme,“ uzavírá Bartoš.

Související odkazy

Kontakt

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D., ivan.bartos@pirati.cz, předseda Pirátů, 603 415 378
Mikuláš Ferjenčík, mikulas.ferjencik@pirati.cz, pražský zastupitel a šéf mediálního odboru, 737 943 770

© Piráti, 2019. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.