• @tz has delete permissions
  • @cen_p has delete permissions
  • @ALL has read permissions
  • lukas.novy has no permissions

Celosvětový sjezd Pirátů ve Varšavě

4. a 5. července 2015 se ve Varšavě uskutečnilo 5. valné shromáždění mezinárodního sdružení pirátských stran Pirate Parties International. Vůbec poprvé v historii PPI byli do předsednictva zvoleni Piráti ze všech kontinentů - jmenovitě předseda Andrew Reitemeyer (Nový Zéland) a dále Patrick Schiffer (Německo), Karla Medrano (Mexiko), Richard Hill (Švýcarsko), Chemseddine Ben Jemaa (Tunisko), Min Chiaki (Japonsko) a Henrique Peer (Brazílie). Za Českou pirátskou stranu se zúčastnili delegáti Mikuláš Peksa a František Kopřiva. Čeští Piráti měli ve vedení PPI historicky také svého zastupitele. Byl jím Marcel Kolaja, kandidát Pirátů ve volbách do Evropského parlamentu v roce 2014.

~~READMORE~~

„Pirátské hnutí historicky vzniklo v Evropě a Evropa byla dlouho naší hlavní základnou. Jsem rád, že už to tak není a máme pevné pozice i jinde. V globalizujícím světě prostě musíme pracovat globálně,“ říká k tomu český delegát Mikuláš Peksa.

Mimo voleb do orgánů PPI Piráti diskutovali o budoucnosti celého hnutí. Jednoznačně se shodujeme na odporu vůči snahám nadřazovat byznys demokracii. V našich podmínkách je to hlavně TTIP, která ovšem představuje díky objemu euroamerického obchodu problém pro celý svět.

„Kromě TTIP se shodujeme i na nutnosti řešit i plošné sledování a reformu nefunkčních kopírovacích monopolů. To jsou globální problémy současnosti a nelze je řešit bez globální spolupráce,“ dodává delegát František Kopřiva.

Z popudu italských Pirátů vyzkouší PPI online diskusní a hlasovací platformu. Vedle formálních usnesení vznikla i řada neformálních diskusních kroužků, kde se řešily lokální problémy a spolupráce.

„Mezinárodní spolupráce se stále rozvíjí, v reakci na problémy, kterými se Piráti zabývají. Ty přesahují hranice států i kontinentů. Internet, který je součástí každodenního života stále větší části populace, také nezná hranice.“ dodává přeseda Pirátů Lukáš Černohorský.

Kontakt

Mgr. Mikuláš Peksa, mikulas.pexa@pirati.cz 605 101 249- zahraniční odbor PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D., ivan.bartos@pirati.cz, 603 415 378 - mediální odbor

© Piráti, 2019. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.