• @tz has delete permissions
  • @cen_p has delete permissions
  • @ALL has read permissions
  • lukas.novy has no permissions

Blokování The Pirate Bay: Nefunkční řešení neexistujícího problému

The Pirate Bay je nejčistší podobou nekomerčního sdílení Britský soud nově nařizuje poskytovatelům připojení blokovat The Pirate Bay. Tím si podle Pirátů současný systém pod sebou podřezává větev:

„Pokaždé, když se vláda pokouší zlomit Internet, tak k nám přijde obrovský počet lidí.“ říká Andrew Robinson z Pirátské strany ve Velké Británii.

~~READMORE~~

The Pirate Bay je nejčistší podobou nekomerčního sdílení. Ačkoliv je web cenzurován v několika evropských zemích, blokáda v Británii vyvolala mnohem větší rozruch. Není to poprvé, kdy Pirátské strany spolupracují, aby zamezily blokování; zkušenosti již mají z kauzy Wikileaks, kdy byl server přenesen na švýcarskou doménu.

Mediální pozornost kolem případu přilákala na web The Pirate Bay 12 milionů nových návštěvníků. Pirátská strana v Británii po spuštění blokády okamžitě nahodila mirror, prostřednictvím něhož se na nedostupný web uživatelé z Británie snadno dostali. Její web se díky tomu dostal mezi 2000 nejnavštěvovanějších.

Podobný server zřídila i Pirátská strana v Nizozemí, kde ovšem vydal nizozemský soud příkaz k vypnutí serveru. Také Česká pirátská strana zřídila vlastní mirror na adrese http://tpb.pirati.cz, přes který lze odkazy na soubory vyhledávat. Oblíbený server je tak pro lidi opět dostupný.

Jediným výsledkem státní blokády je bezplatná reklama sdílení.

© Piráti, 2019. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.