• @Registrovani priznivci má oprávnění číst
  • @Republikove predsednictvo má oprávnění mazat
  • @Celostatni forum má oprávnění číst
  • @TZ má oprávnění mazat
  • @ALL má oprávnění číst
  • lukas.novy nemá žádná oprávnění

ACTA bude přezkoumána u Ústavního soudu

hmac:3dba81583afa6fec618e3b0f3311e860 : tiskove-zpravy:acta-bude-prezkoumana-u-ustavniho-soudu

mpo.jpg?w=250 Dnes od 11 hodin proběhlo setkání u kulatého stolu ohledně kontroverzní mezinárodní smlouvy ACTA. Kromě zástupců ministerstva se ho zúčastnili šéfredaktor Lupa.cz Patrik Zandl, Jiří Čermák z advokátní kanceláře Baker & McKenzie, Zdeněk Pilz z ICT unie, ředitel Seznam.cz Michal Feix a člen České pirátské strany Jakub Michálek.

Výsledek setkání zhodnotil Jakub Michálek následovně: „V diskusi jsou přeceňovány zájmy exportérů a naopak jsou upozaděny zájmy občanů, takže smlouvy jako ACTA jsou logicky jednostranné. Pravidla by ale měla být nastavena tak, aby byla výhodná pro všechny občany a nejen pro průmysl. V současné době vidíme v ACTA minimální přínos, zato však značná rizika.“

Na setkání zároveň došlo k významnému zvratu ohledně posouzení souladu ACTA s českým ústavním pořádkem. V únoru Piráti vyzvali Nečase, aby předložil ACTA Ústavnímu soudu. Proti ACTA tehdy protestovaly tisíce lidí. Ačkoliv premiér se v odpovědi na dopis k přezkumu nevyjádřil, dnes ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba přislíbil, že ACTA bude předložena Ústavnímu soudu. Stane se tak po skončení předběžného přezkumu ACTA u Soudního dvora EU, který zahájila Evropská komise.

„Vítáme snahu ministerstva průmyslu a obchodu vyslechnout si argumenty obou stran. Podle našeho názoru nabízí současná mezinárodní smlouva TRIPS dostačující prostředky a ani zástupci IT průmyslu nepovažují ACTA za zásadní přínos,“ doplnil Jakub Michálek.

Piráti na setkání upozornili na studii akademiků z univerzit v Oxfordu a Londýně, že některá ustanovení ACTA jsou v rozporu s Evropskou listinou základních práv, a na analýzu samotné Evropské komise, že smlouva obsahuje řadu problematických bodů. Na konci setkání ministr přítomným předal vlastní analýzu, podle níž je ACTA v souladu s platným právním řádem. „Pirátská strana oceňuje rozhodnutí ministra, že bude dopad ACTA na občanská práva nezávisle posouzen,“ řekl odborník na smlouvu ACTA, Jakub Michálek.

Mezi účastníky diskuse totiž převládá názor, že ACTA by neměla pro český IT průmysl zásadní přínos, a že je naopak nutné hledat nový rámec pro copyright na Internetu. Podle Pirátů ale ACTA, jakožto razantní vynucování současných pravidel, další vyjednávání o nových pravidlech pro digitální prostředí významně ztíží.

„O odmítnutí ACTA chceme jednat otevřeně, za účasti skutečně všech stran a zejména neziskového sektoru a občanů, kterých se týká. Proto pokračujeme v přípravách vlastního kulatého stolu, který jsme ohlásili na 10. května. Uskuteční se v 17:00 na pražském Klárově. Program, agenda i účastníci budou, na rozdíl od dnešního narychlo svolaného jednání, zveřejněny s předstihem,“ řekl předseda Pirátů Ivan Bartoš.

© Piráti, 2019. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.