• @tz has delete permissions
  • @cen_p has delete permissions
  • @ALL has read permissions
  • lukas.novy has no permissions

3. květen jako Mezinárodní den proti DRM

Against DRM Pátek třetího května se stal Mezinárodním dnem proti DRM. Piráti tuto aktivitu podporují, DRM totiž představuje překážku pro vývojáře i běžné uživatele. Přesto však hrozí, že mezinárodní konsorcium W3C (World Wide Web Consortium) protlačí DRM jako součást specifikace HTML5. Důsledkem by mohlo být faktické omezení rozvoje webu, protože by došlo k masovému rozšíření dalšího prostředku, který představuje bič na platící uživatele.

~~READMORE~~

DRM (Digital Rights Management) se dá přeložit jako „Správa digitálních práv“ a představuje metody, kterými je možné kontrolovat a omezovat používání digitálních médií, kterými jsou například hudební soubory nebo počítačové hry. Technologie DRM jsou nástroji distributorů používané ke kontrole práva na užívání díla, které zákazníkovi poskytli. S čím se však u DRM nepočítá, je kupříkladu zálohování souboru, třeba digitální kopie filmu, který si zákazník zakoupí online. DRM mu ovšem zabrání si legálně pořízený film uložit na náhradní datový nosič či z něj citovat, přestože na to má zákazník ze zákona plný nárok. V posledních letech se od DRM začíná pomalu upouštět, protože jeho požadovaného účelu - a sice „potlačení Internetového pirátství“ - nebylo dosaženo, DRM naopak přispělo k jeho rozvoji. Mezi kritiky DRM patří kromě ochránců občanských svobod, IT odborníků a pirátských stran i zástupci komerční sféry. Za všechny jmenujme třeba zakladatele firmy Apple Stevea Jobse, který proti DRM za svého života vehementně vystupoval.

„Posílení a vnucení DRM uživatelům představuje další z hrozeb, kterou se nyní snaží tlačit korporátní konsorcium W3C. Tentokrát se nejedná o pokus o cenzuru Internetu, jakou známe z navrhovaných či schválených legislativ některých států. DRM dává W3C příležitost pro vytváření monopolů zejména ve spojitosti s rozvojem trhu s tablety. Akce Mezinárodní den proti DRM se už s velkým úspěchem odehrála i před rokem, doufáme, že i letos dají lidé opět najevo svou nespokojenost s tímto obskurním prostředkem digitální ochrany,“ připomíná Ivan Bartoš, předseda Pirátů.
„DRM je technologie, která výrazně omezuje svobodu spotřebitele užívat poskytnuté informace. Piráti se domnívají, že DRM by měl být spíš zakazán, než aby byla jeho pozice uměle posilována implementací v HTML5. Standardizace HTML5 Encrypted Media Extensions jde pak přímo proti současnému trendu zvyšování otevřenosti softwaru v zařízeních koncových uživatelů. Protože ke správnému fungování vyžaduje uzavřený modul pro dešifrování obsahu, není možné na plně otevřených platformách takto chráněný obsah vůbec přehrát a vrací nás tak zpět do dob, kdy výrobci mobilních telefonů a tabletů striktně bránili svým zákazníkům do softwarového vybavení zakoupených zařízení zasahovat. Opakovaně se ukázalo, že nejvíce poškozeni jsou pak poctivě platící zákazníci.“ varuje před nebezpečím DRM Ondřej Profant, garant programového bodu Svoboda informací.

Na Internetu pochopitelně zpráva o rozšiřování DRM a jeho rizikových vlastnostech spustila odezvu v podobě organizování digitálních i fyzických protestů. Mnoho uživatelů napsalo do konsorcia W3C dopisy, ve kterých zavádění DRM odmítají, na populárních portálech Amazon a Netflix probíhají online kampaně za nabídku produktů bez DRM ochrany. Právě dnes, 3. května, tyto protesty mezinárodně vrcholí.

Kontakt

Ondřej Profant, předseda KS Praha a garant programové komponenty Svoboda informací, ondrej.profant@pirati.cz, + 420 607 580 015

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D., předseda Pirátů, ivan.bartos@pirati.cz, +420 603 415 378

© Piráti, 2019. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.