• @tz has delete permissions
 • @cen_p has delete permissions
 • @ALL has read permissions
 • lukas.novy has no permissions

„Zveřejněte cenzurovaný článek!“ dostala Česká televize od Pirátů ultimátum

Česká televize pouta

Česká televize se bude muset u soudu zodpovídat z toho, proč v září 2012 odstranila ze svého webu výsledky studentských voleb a proč odmítá dodržovat zákon o svobodném přístupu k informacím. Česká pirátská strana jí totiž ve čtvrtek 10. října zaslala předžalobní výzvu ve věci porušování práva na informace.

~~READMORE~~

Před krajskými volbami 2012 proběhla rozsáhlá anketa o volebních preferencích středoškoláků starších 15 let, takzvané studentské volby. Česká televize o průběhu studentských voleb, kterých se účastnilo přes 22 000 středoškoláků, několikrát informovala v krátké reportáži. Poté, co organizace Člověk v tísni, která výzkum organizovala, vydala oficiální výsledky, vydala ČT zpravodajský článek, ve kterém správně uvedla, že drtivě zvítězila Česká pirátská strana (přes 20 % hlasů), následována TOP 09 (15 %) a DSSS (10 %). Potom zřejmě kdosi zvedl telefon. O pět minut později byl článek smazán z webu a ve vysílání ČT už o studentských volbách nepadla ani zmínka. Na sociálních sítích Česká televize dotazy a kritické komentáře diváků rovnou mazala. Vítejte ve světě veřejnoprávních médií České republiky.

Piráti si následně článek vyžádali podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Cílem bylo donutit Českou televizi, aby článek zveřejnila na svých internetových stránkách. Česká televize článek sice na žádost poskytla, ale už ho odmítla zveřejnit na webu s vyžádanými informacemi. Podle zákona o svobodném přístupu k informacím přitom musí veřejné instituce vyžádané informace zveřejnit na svých internetových stránkách. Česká televize to již téměř rok odmítá, takže tato informace ani informace staršího data nejsou na stránkách dostupné. Nepomohla ani žádost řediteli České televize a stížnost Radě České televize. Ředitel Petr Dvořák vůbec nereagoval a předsedovi Rady České televize Milanu Uhdemu přišla Dvořákova nečinnost v pořádku.

Případ podle Pirátů potvrzuje nezbytnost reformy veřejnoprávních médií, aby nebyly závislé na vedení obsazovaném politiky.

„Piráti považují politicky motivované zásahy do vysílání veřejnoprávních médií jako je cenzura nepohodlných názorů za nepřípustné a chtějí s neutěšenou podobou médií v ČR něco dělat. Nejenom kvůli všem studentům, kteří ještě věří v demokratické instituce, jsme slíbili, že si cenzuru v České televizi líbit nenecháme. V tomto případě vedení České televize zcela zjevně porušuje zákon a musí za to nést odpovědnost,“ komentoval cenzuru studentských voleb místopředseda Pirátů Jakub Michálek. Pokud Česká televize během 5 dnů nezačne zákon o svobodném přístupu k informacím dodržovat, strana se hodlá obrátit na soud s žalobou proti nezákonnému zásahu.

Časová osa

 • 5. 9. 2012 – Vedení zpravodajství České televize na plánovací poradě rozhodlo, že bude informovat veřejnost o samotném konání studentských voleb a jejich účelu.
 • 6. 9. 2012 – 6.40 – Na ČT24 ve Studiu 6 jsou v jedenáctiminutovém vstupu Studentské volby 2012 hosty Karel Rachota a Daniel Prokop.
 • 6. 9. 2012 – 9.56 – Redaktor Vratislav Maňák na webu ČT24 publikuje článek Středoškoláci vystaví vysvědčení hejtmanům – volí nanečisto.
 • 6. 9. 2012 – 19.36 – Redaktor Roman Bém aktualizuje na webu ČT24 článek výsledky a mění jeho název na U středoškoláků vyhráli v krajských volbách piráti, TOP 09 skončila druhá.
 • 6. 9. 2012 – 19.41 – Ředitelka nových médií Pavlína Kvapilová rozhodla o okamžitém odstranění aktualizovaného článku z internetových stránek.
 • 17. 12. 2012 – Žádost o informace – poskytnutí textu původně publikovaných článků
 • 2. 1. 2013 – Zveřejnění informace na internetových stránkách o tom, že byl poskytnut článek na žádost
 • 5. 5. 2013 – Žádost o ochranu před nečinností adresovaná generálnímu řediteli ČT, který na ni nereagoval
 • 4. 8. 2013 – Stížnost Radě České televize
 • 26. 9. 2013 – Rada České televize považuje stížnost za neoprávněnou
 • 10. 10. 2013 – Předžalobní výzva kvůli nezákonnému zásahu

Kontakt

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek, místopředseda Pirátů, jakub.michalek@pirati.cz, 775 978 550

© Piráti, 2019. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.