• @Registrovani priznivci má oprávnění číst
  • @Republikove predsednictvo má oprávnění mazat
  • @Celostatni forum má oprávnění číst
  • @TZ má oprávnění mazat
  • @ALL má oprávnění číst
  • lukas.novy nemá žádná oprávnění
Umístění: Hlavní stránka » Stanoviska

Stanoviska

Stanovisko Pirátů: Registr smluv je mrtvý. Ať žije registr smluv! Sněmovna dnes pohřbila hlavní protikorupční zákon

22. února 2017, Praha. Dnešek lze bez nadsázky považovat za pohřeb tolik oslavovaného a politiky vzývaného registru smluv. Postarali se o něj svým dnešním hlasováním v poslanecké sněmovně volení zástupci občanů za ČSSD, KSČM, KDU-ČSL a ODS. Těsnou většinou tak padla povinnost nejen státních podniků, ale i městských firem zveřejňovat smlouvy. Určité úlevy dostaly také Česká televize a Český rozhlas i veřejné vysoké školy. Totálně vykostěný zákon ukládá povinnost zveřejňovat smlouvy snad už jen úřadům a základkám.

Před parlamentními volbami v roce 2013 donutila nevládní občanská sdružení spojená v iniciativě Rekonstrukce státu k převzetí závazku, že prosadí zákon o registru smluv. Jeho návrh pak společně předložilo 70 poslanců a poté se k registru zavázala i sama vládní koalice. Zákon byl přijat v roce 2015. Už od svého samotného přijetí čelil snahám různých oklešťovačů a zatmívačů. Dnes se tedy sněmovnímu spojenectví ČSSD, KSČM, ODS a Lidovců podařil husarský kousek. Z veřejné kontroly bylo vyjmuto přibližně 300 miliard korun, se kterými hospodaří státní firmy. K přijetí tohoto ostudného návrhu jednoznačně přispěli také poslanci ANO, přestože pro něj ruku nezvedli. Svou omluvenou neúčastí (6 osob) a nepřihlášením se k hlasování (5 osob) snížili kvórum, tedy potřebný počet hlasů pro průchod novely.

„Je vidět, že žádná ze zaběhnutých politických stran systémovou korupci řešit nehodlá a nechce. Politici z ní totiž přímo nebo zprostředkovaně profitují. Korupce není nošení krabic s penězi, jak lidem může stále připadat. Jsou to především miliardové investice v zakázkách a smlouvách státních podniků, firem a úřadů, nad kterými chybí veřejná kontrola. Deklarovaný boj s korupcí tak opět končí fotečkou u podpisu Rekonstrukce státu a s odevzdáním voličova hlasu ve volbách. To chceme změnit. Proto se již osmým rokem angažujeme v Pirátské straně. Na rozdíl od „starých“ stran transparentně jednáme, nejen o tom hovoříme, jak nám dnes názorně předvedly parlamentní strany.“ Komentuje dnešní hlasování v poslanecké sněmovně předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Zajímá vás, jak o dalším osudu hlavního protikorupčního zákona hlasoval váš poslanec? Prohlédněte si rozhodující hlasování a všimněte si také 17 poslanců, kteří svým nepřihlášením se k hlasování snížili kvórum, tedy počet hlasů nutný pro přijetí návrhu. Figuruje mezi nimi například 5 poslanců za ČSSD, 5 poslanců za ANO nebo 3 poslanci za TOP09.

Související odkazy

Kontakty

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D., ivan.bartos@pirati.cz, předseda Pirátů, 603 415 378
Mikuláš Ferjenčík, mikulas.ferjencik@pirati.cz, vedoucí mediálního odboru Pirátů, 737 943 770

Reakce Pirátské strany na manipulativní článek o "tokání s politickými zombíky"

Na zpravodajském portálu Faktor S se objevil článek „Piráti po Marvanové tokají s dalším politickým zombíkem,“ popisující pokusy Pirátské strany „spojit se s lidmi, na jejichž působení v politice by bylo už kvůli blížícím se svátkům klidu a míru slušnější zapomenout.“ Vedle Hany Marvanové je v článku zmiňován zejména bývalý ministr financí a svého času vlivný člen ODS, Vlastimil Tlustý.

Protikuřácký zákon: Racionální regulace kouření místo absolutních zákazů

Dnes byl v Poslanecké sněmovně schválen protikuřácký zákon. Od května 2017 má platit absolutní zákaz kouření v restauracích a nebude možné zřizovat ani kuřárny. Zákon nyní směřuje do Senátu. U kouření, stejně jako u jiných návykových látek, Piráti prosazují cestu informovanosti a racionální regulace. Piráti podporují omezení negativních dopadů pasivního kouření, avšak nikoliv v rovině absolutních zákazů.

© Piráti, 2019. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.