• @tz has delete permissions
  • @cen_p has delete permissions
  • @ALL has read permissions
  • lukas.novy has no permissions

Přímá demokracie není pro Piráty jen prázdným gestem

Stanovisko Pirátů ze dne 26. ledna 2013 k prezidentským volbám a místním referendům

volby.jpg Ve dnech 11. a 12. ledna a 25. a 26. ledna se konala historicky první přímá volba prezidenta v České republice. V termínu 1. kola se zároveň v sedmi obcích včetně Plzně a Prahy 7 konala místní referenda.

~~READMORE~~

Piráti nevyjádřili oficiální podporu žádnému z kandidátů, a to ani ve 2. kole. Přímou volbu pokládají za malý ústupek požadavkům veřejnosti po větším vlivu na správu státu. Prováděcí zákon navíc považují za nedokonalý a chtějí se účastnit veřejné diskuse o jeho úpravách - kromě technických nedostatků budou prosazovat změnu volebního systému.

Za důležitá a oproti prezidentské volbě neprávem opomíjená Piráti považují průlomová referenda v městech, která si občané vymohli i přes obstrukce svých zastupitelů.

  • Občané Plzně rozhodli, že město musí zabránit výstavbě obchodního komplexu Corso v centru města.
  • Občané Prahy 7 se postavili proti výstavbě předražené radnice, odhlasovali limit 500 milionů korun na její výstavbu a konání nového výběrového řízení a architektonické soutěže. Zastupitelstvo Prahy 7 také vyhlásilo referendum, kde lidé odsouhlasili pěší zónu v jedné z ulic, podporu kliniky v městské části a zamítli stavbu tunelu.
  • Občané Písku odhlasovali, že plánovaný bazén musí stát jinde než ten nynější.
  • Občané Březové-Oleška odmítli změnu územního plánu, a tím rozšiřování zástavby.
  • Občané Bukové odmítli geologický průzkum, který by umožnil vznik úložiště jaderného odpadu.
  • Občané Zábřehu zamítli prodej pozemků pro výstavbu papírny.
  • Občané Kobeřic odmítli dostavbu supermarketu v centru obce.

Všechna referenda dosáhla potřebné účasti a jsou tak závazná. Piráti vítají, že se z referenda stává významný nástroj pro spolurozhodování občanů o svém okolí.

„Za největší přínos přímé volby považuji rozproudění veřejné diskuse a občanskou aktivitu, která mimo jiného umožnila kandidaturu a nezanedbatelný zisk hlasů i osobám nezávislým na velkých stranách a finanční podpoře ze strany lobbistů. Přestože masová média od počátku favorizovala dva kandidáty, velkou roli sehrály sociální sítě a občanská společnost, které dokázaly výsledky značně zamíchat. I přes vyhrocenou kampaň před druhým kolem, která je pro nás jedním z důvodů pro prosazování volby jednokolové, považuji průběh voleb za důstojnější než předchozí volby Parlamentem ČR. Prezident, jako každý volený zástupce, by měl být občany i odvolatelný. Věřím však, že prezident bude respektovat svou ústavní roli,“ řekl Ivo Vlasatý, garant programu Pirátů v oblasti přímé demokracie.

Kontakt

Ivo Vlasatý, garant programového bodu Přímá demokracie, 733 224 619.

Phoenix Dark-Knight

© Piráti, 2019. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.