• @tz has delete permissions
  • @cen_p has delete permissions
  • @ALL has read permissions
  • lukas.novy has no permissions

Policejní kauza Hydroponic

Budeme snad zavírat obchody s domácími potřebami, protože někdo kdo si koupil nůž na vykošťování, se s ním pokusil vykostit člověka? Je opravdu člověk, který se snaží být částečně nezávislý na konzumním způsobu života asociálem? Je znepokojivé, jakým směrem se udává česká protidrogová politika. Jsou stíháni a zavírání lidé, kteří prodávají techniku pro domácí kultivaci různých rostlin. Ano, různých rostlin a ne jenom konopí.

~~READMORE~~

Svědectvím může být kauza Hydroponic, která se táhne už dva roky. Majitel growshopu je stíhán pro zločin nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. Podstata obžaloby spočívá v tom, že společnost Hydroponic pod rouškou prodeje zboží určeného k pěstování rostlin (substráty, hnojiva, prostředky proti škůdcům, ventilátory, světla a podobně) údajně „vybavovala“ různé subjekty zbožím určeným ke zřízení velkopěstíren konopí, z něhož byla následně vyráběna marihuana.

„Osobně mi přijde tato obžaloba zcela absurdní. Budeme snad zavírat obchody s domácími potřebami, protože někdo kdo si koupil nůž na vykošťování, se s ním pokusil vykostit člověka?“ komentuje garant programového bodu Drogy Michal Ketner.

Jak říká sám ředitel Národní protidrogové centrály plk. Mgr. Jakub Frydrych: „V kontextu zdravého rozumu, vnějších projevů a marketingových aktivit zasazených do reálných souvislostí, vnímám obchody prodávající mimo jiné technologie určené pro tzv. „indoor cultivation“ jako velký asociální byznys, který se veze na vlně masivní poptávky po marihuaně a potřebě části společnosti testovat elasticitu právních norem. Snahu vydělávat peníze prostřednictvím prodeje komodit, které jsou velmi často zneužívány k porušování platných zákonů této země považuji navíc za amorální,“ což je velmi spekulativní prohlášení. Klasifikace prodeje technologie například pro pěstování rajčat na balkoně jako asociální byznys je přemrštěná. Je opravdu člověk, který se snaží být částečně nezávislý na konzumním způsobu života asociálem? Není na místě, aby stát libovolně represivním způsobem omezoval svobodný trh.

Pirátská strana s takovýmto jednáním rozhodně nesouhlasí, ať už je to z pohledu svobody podnikání, kde jsou evidentně narušena práva jednatelů growshopů, či z pohledu represí, které se stále více přiostřují vůči lidem, kteří se v České republice pohybují okolo konopné kultury. Je evidentní, že stát chce násilně převzít vládu nad obchodem s léčivým konopím, a proto si zasedl na konkurenci. Jelikož bude v porovnání s černým trhem cena konopí předražená, nebude stát moci konkurovat klasickým způsobem. Jak už zkušenosti ukazují, represe na poli drogové politiky nemá úspěch, proto také jako Piráti podporujeme legalizaci i rekreačního užívání marihuany. Je čas začít vnímat drogy podle jejich vědecky dokázané škodlivosti.

Kontakt

Michal Ketner, garant programového bodu drogy, michal.ketner@pirati.cz, +420 723 687 880

© Piráti, 2019. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.