• @tz has delete permissions
  • @cen_p has delete permissions
  • @ALL has read permissions
  • lukas.novy has no permissions

Podle americké justice je trestná už i bezpečnostní analýza

Andrew "weev" Auernheimer Jako by nestačily skandály s Bradley Manningem, Aaronem Swartzem a Edwardem Snowdenem, rozhodly se Spojené státy americké pokračovat ve svém honu na čarodějnice. Za bezpečnostní analýzu dostal další nadaný mladý člověk trest odnětí svobody ve výši 41 měsíců.

~~READMORE~~

Před nedávnem vydala Pirátská strana souhrnou tiskovou zprávu, která poukazovala na několik nejznámějších obětí informační války. Skutečný počet lidí, kteří jsou denně kvůli vcelku běžnému využívání Internetu nepřiměřeně šikanováni opresivními režimy libovolných států, je však daleko víc. Připomeňme tedy další příběh o talentovaném programátorovi, který byl odsouzen ze zcela absurdních důvodů.

Andrew Auernheimer, hacker, provokatér a „internetový troll“, jak sám sebe s oblibou popisoval, byl letos v březnu odsouzen za průnik provedený na stránkách telekomunikační korporace AT&T, kvůli kterému ho od začátku roku 2011 stíhala FBI. Ta při svém počínání používala velmi nevybíravé metody, jak už to ostatně u podobných bezpečnostních služeb bývá.

Je důležité podotknout, že Andrew, který odhalil zranitelnost webu AT&T, na slabinu upozornil samotnou společnost a média. Získané údaje, ke kterým se přes skulinu v zabezpečení dostal, nezneužil k žádnému nelegálnímu účelu. Zejména z toho důvodu se za něj postavila odborná veřejnost a z toho důvodu mu chtějí vyjádřit podporu i Piráti.

„Činnost Andrewa Auernheimera rozhodně není možné považovat za něco společensky nebezpečného. Naopak rozhodnutí soudců a podoba zákonů, které umožňují odsuzování schopných a nadaných lidí, jsou pro společnost jednadvacátého století tím pravým nebezpečím. Andrew se velmi kriticky vyjadřuje o americkém establishmentu a je velkým obdivovatelem Aarona Swartze a zastáncem svobodného přístupu k informacím, takže se obávám, zdali celá kauza nesmrdí určitým skrytým politickým podtextem,“ říká Ondřej Profant, garant programového bodu Svoboda informací.

Kontakt

Ondřej Profant, předseda KS Praha a garant programového bodu Svoboda informací, ondrej.profant@pirati.cz, 607 580 015

© Piráti, 2019. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.