• @tz has delete permissions
  • @cen_p has delete permissions
  • @ALL has read permissions
  • lukas.novy has no permissions
  • @administrator_-_vedouci_ao has delete permissions
  • lukas_novy has no permissions

Piráti spolu se Zelenými budou demonstrovat proti prolomení limitů

Rypadlo Ve středu 27.11. uspořádají společně demonstraci před Krajským úřadem Ústeckého kraje. Popudem pro uspořádání demonstrace se stalo prohlášení předsedy „úřednické“ vlády v demisi Jiřího Rusnoka o vyčpělosti a zrušení těžebních limitů.

~~READMORE~~

Protest svolali na středu od 14 hodin Pirát Vladimír Charvát a člen Strany zelených Karel Karika před krajský úřad v Ústí nad Labem. Prostor před krajským úřadem jako místo demonstrace byl vybrán v době před zasedáním krajského zastupitelstva, protože komunistický hejtman Oldřich Bubeníček souhlasí s Rusnokovým prohlášením. Pro zrušení limitů jsou například i Severočeši.cz, kteří taktéž sedí v zastupitelském sboru kraje. Prolomení ekologických limitů těžby se v současnosti přímo dotýká Horního Jiřetína a Černic na Mostecku.

„Jde hlavně o nesouhlas občanů proti směřování kraje zpět do století páry a krajiny neprůhledných smogů. Považujeme za nutné panu hejtmanovi ukázat, že občané stále chtějí zdravé životní prostředí,“ uvedl organizátor Vladimír Charvát.

Těžební limity stanovila svým usnesením vláda roku 1991. Určila tím hranice dobývacích prostorů dolů Bílina, ČSA a Nástup Tušimice. Proti prolomení limitů se opakovaně vyjadřuje i Komise pro životní prostředí Akademie věd ČR.

Piráti v energetice důsledně počítají se všemi pozitivními i negativními dopady výroby jednotlivých druhů energie, včetně dopadu na ovzduší a jiné složky životního prostředí. Prioritou v oblasti energetiky je výzkum, vývoj a nasazení nových technologických řešení, která sníží spotřebu a zvýší efektivitu. Chceme se rozhodovat racionálně a odmítáme tlak energetických i jiných lobby. Těžba nerostného bohatství tohoto státu by měla být ve prospěch obyvatel, bez toho, že by docházelo k rozsáhlé devastaci krajiny a ničení životního prostoru. Za efektivní využití nerostného bohatství však v současnosti Piráti nepovažují bezmyšlenkovité pálení země pod vlastníma nohama, nýbrž jeho uchování pro budoucí generace pro využití např. v chemickém průmyslu. Pro Piráty je také neakceptovatelné prolomení těžebních limitů bez souhlasu obyvatel v krajském referendu.

Jako hlavní argument pro prolomení ekologických limitů je používáno, že v případě jejich ponechání o práci přijdou tisíce zaměstnanců. Piráti však vědí, že závislost na jednom velkém zaměstnavateli je dlouhodobě neudržitelná, v Ústeckém kraji je místo podpory těžby hnědého uhlí potřeba podporovat rozvoj z poloviny zaplněných průmyslových zón. Můžeme se inspirovat třeba ve Švýcarsku, kde se soustředí na vyvážený mix více průmyslových odvětví a je zde vysoce rozvinutá struktura malých a středních podniků, které vytvářejí více než 80% pracovních příležitostí a podstatnou část HDP v tomto odvětví.

Kontakt

© Piráti, 2021. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.