• @tz has delete permissions
  • @cen_p has delete permissions
  • @ALL has read permissions
  • lukas.novy has no permissions
  • @administrator_-_vedouci_ao has delete permissions
  • lukas_novy has no permissions

OSA chce vysávat obecní rozpočty. Za každou televizi na úřadě – poplatek „autorům“

Svobodná hudba Pirátská strana řeší případ obce, od které kolektivní svaz OSA požaduje poplatek za užítí hudebních děl. Stačí, aby se OSA dozvěděla, že má obec v nějaké kanceláři televizi, a hned posílá výzvu k platbě. Piráti doporučují starostům, aby poplatek neplatili, pokud skutečně nepoužívají televizi ke sdělování autorských děl veřejnosti.

~~READMORE~~

Na Pirátskou stranu se obrátila místostarostka jedné z malých obcí v Jihomoravském kraji. OSA totiž od obce požadovala tisícové poplatky za umístění televizních přístrojů v kanceláři obecního úřadu.

„Paradoxní přitom je, že na televizoru v kanceláři starosta v podstatě jen sledoval vlastní obecní vysílání. Stejně jako u jiných otázek ohledně vybírání poplatků autorskými organizacemi zveřejnili Piráti úplnou odpověď ve své poradně, aby tak poskytli informace všem poškozeným,“ říká Jakub Michálek.
„Řešení ale není složité. Obec by si nejprve měla položit otázku, zda je televizní přístroj využíván ke sdělování televizního vysílání veřejnosti. Pokud má starosta ve své kanceláři domácí kino a pravidelně zve občany k televizní produkci, je potřeba platit. Pokud však televizi sleduje jen ve své volné chvíli nebo televize slouží k jinému účelu, není třeba kolektivním svazům platit žádný autorský poplatek,“ doplňuje Michálek.

Piráti radí, aby obce byly při platbách autorským svazům obezřetné. Neoprávněná platba autorským svazem nejen zatěžuje obecní rozpočet, ale také porušuje zákon o obcích, podle něhož má obec hospodařit účelně. Kolektivní správci to zkouší všude možně, kde by jen vybrali další peníze. Po živnostnících chtějí teď parazitovat i na veřejném sektoru. Naráží tak na případ Intergramu, který chtěl v roce 2011 vybírat od živnostníků poplatek za rádia ve služebních vozech.

Kontakt

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek, místopředseda Pirátů, jakub.michalek@pirati.cz, 775 978 550

© Piráti, 2020. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.