• @tz has delete permissions
  • @cen_p has delete permissions
  • @ALL has read permissions
  • lukas.novy has no permissions
  • @administrator_-_vedouci_ao has delete permissions
  • lukas_novy has no permissions

Hrajete Svobodnou hudbu? I nadále nemusíte OSA platit.

Svobodná hudba Na serveru Aktuálně.cz se objevil článek propagující platby OSA. Bohužel tvrzení autora článku se nezakládá na pravdě. Zákon hovoří v tomto směru jasně: Autor má právo osobovat si autorství, včetně práva rozhodnout, zda a jakým způsobem má být jeho autorství uvedeno při zveřejnění a dalším užití jeho díla, je-li uvedení autorství při takovém užití obvyklé. Autoři svobodné hudby vydávají svoje díla pod licencemi Creative Commons, které umožňují i volné šíření díla a autoři tedy nejsou zastupováni kolektivními správci.

~~READMORE~~

OSA i další kolektivní správci si neustále snaží přivlastnit něco, co jim vlastně vůbec nepatři. Zákon přeci nemůže chránit autora před ním samým. Pokud si autor nepřeje být zastupován (což dává najevo vydáním skladeb pod svobodnými licencemi), nemá žádný kolektivní správce právo vybírat za autora poplatek.

K autorskému zákonu vznikají různé výklady, z nichž nejvíce využívané jsou ty z dílny kolektivních správců. Nicméně tyto výklady nesuplují vlastní autorský zákon. Zástupci OSA se uchylují dnes už i k vydírání, lhaní, smlouvání a vymáhání poplatků, na které nemají právo. To dokládají i prohrané soudní spory, které vedli kolektivní správci proti provozovatelům. Například v článku zmíněný spor s Rendou Vaněčkem. Kolektivní správci prohrávají i v soudech, kde se jedná o to, že hudba, kterou si provozovatel pouští, vůbec nesouvisí s jeho podnikáním - to se týká zejména cykloobchodů, hračkářství, zubařských ordinací, kadeřnictví a dalších podobných provozoven, ale i například vozidel taxislužeb a dopravců přepravujících osoby.

Piráty doporučované online Radio Jamendo opravdu nehraje hudbu zastupovanou kolektivními správci a jeho uživatelé si naopak pochvalují vysílání bez reklam rozdělené podle žánrů. Uživatel dostane dokonce i certifikát, dokazující, že hraje hudbu z tohoto rádia. Jde o komerční rádio, ale licence se platí přímo tomuto rádiu. Internetová rádia jsou jen shluk nul a jedniček, nikoliv signály nesoucí zvuky nebo obraz. Z logiky kolektivních správců by musela být zpoplatněna tedy každá přípojka k internetu, každá stránka na Internetu, každá nula nebo jednička. Proto musí u soudu dokazovat, že bylo použito jiné rádio než placené Jamendo, což se žalobě nedaří. Ale je to důvod, proč zástupci kolektivních správců pod nátlakem nutí provozovatele k podpisu protokolu nebo následného návrhu smlovy. Více o licenci Jamendo zde.

OSA je netransparentně fungující organizace, která tímto způsobem provozovny doslova okrádá o fiktivní honoráře. Což jasně dokazuje jejich výroční zpráva za rok 2013, kde vykazují inkaso 75 669 000 Kč, přičemž do zahraničí posílají jen 2 940 000 Kč. Opravdu se tedy hraje domácí hudba více než zahraniční? Náklady na toto inkaso jsou 15 %. Autorům za jejich díla nevyplatí tedy 11 350 350Kč.

Článek na serveru Aktuálně.cz vznikl nejspíše jako reakce na úspěšnou kampaň Pirátské strany Hrajeme Svobodnou Hudbu, v rámci níž byli Piráti osloveni několika franšísovými společnostmi s nabídkou spolupráce. Pokud hrajete ve své provozovně svobodnou hudbu a nadále vás kolektivní správci obtěžují, obraťte se na nás, na Pirátskou stranu. Můžeme Vás zařadit do programu, kde námi najatý právník JUDr. Šalamoun tyto kauzy zastupuje.

Kontakt

Vít Konečný, vedoucí mediálního odboru, vit.konecny@pirati.cz

© Piráti, 2021. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.
stanoviska/hrajete_svobodnou_hudbu_i_nadale_nemusite_osa_platit.txt · Poslední úprava: 14.08.2014 23:27 autor: Adam Skorepa