• @ALL má oprávnění číst
  • @Celostatni forum má oprávnění nahrávat
  • @Registrovani priznivci má oprávnění nahrávat
  • lukas.novy nemá žádná oprávnění

Ohnisko

Pirátské logo na Reiffeisen bance ve Frankfurtu. Creative Commons, flickr.com

Rozhodnutím švédského soudu, (v dubnu 2009) odsuzujícím čtyři provozovatele serveru Pirate Bay k pokutě 80 milionů korun a ročnímu vězení za zpřístupnění hudby, filmů a knih, vyhlásili staré struktury válku celé mladé generaci.

Následně na celém světě vznikají Pirátské strany. Vyrůstají na občanském principu a rychle se šíří. Pirátské strany považují právo lidí sdílet informace za důležitější, než nároky korporací na vyděláváním peněz zastaralými metodami. Důsledky ekonomické globalizace mají dopad na stát, trh i jednotlivce. Svobodné šíření informací je základním prostředkem obrany před rostoucí mediální nadvládou korporací.

Korporace se pokoušejí zvěčnit svoje globální mocenské monopoly. Zákony o vlastnictví informací, které prohlašují myšlenku za průmyslový výrobek, jsou jen jedním z příkladů. Považujeme za samozřejmé, že v moderní společnosti informační monopoly nemohou fungovat a usilujeme o jejich odstranění.

Pirátský program si klade za cíl, aby stát podporoval sdílení informací a respektoval lidské soukromí a další lidská práva. Stát musí začít technologie využívat ve prospěch moderní a otevřené společnosti. Sdílení informací usnadňuje lidské rozhodování a tím pomáhá lidem žít lepší život.

Jsme přesvědčeni, že racionální informační politika založená na sdílení má pozitivní důsledky pro řadu oblastí: Od vzdělávání a kultury až po ekologickou a ekonomickou státní správu, která zlepšuje prostředí pro osobní rozvoj člověka.

První krok jsme již učinili. V souladu se svým programem máme transparentní bankovní účet a transparentní účetnictví, sdílíme informace pod svobodnými licencemi, používáme svobodný software, máme otevřené a propojené předpisy a používáme přímou demokracii v praxi. Ukazujeme, že transparentní politiku realizovat lze, a inspirujeme ostatní.

Teď je na čase restartovat systém a postoupit na další úroveň.

© Piráti, 2019. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.