• Filip Hajny má oprávnění nahrávat
  • @ALL má oprávnění číst
  • @Celostatni forum má oprávnění nahrávat
  • @Registrovani priznivci má oprávnění nahrávat
  • lukas.novy nemá žádná oprávnění

Svobodná soutěž: Základ grafického manuálu Pirátské strany

Albert Einstein

„Všechno, co je opravdu významné a inspirující,
je vytvořeno jedincem, který pracuje svobodně.“

—Albert Einstein v Z mých pozdějších let (1950)

Pirátská strana vyhlásila dne 16. května 2011 první svobodnou soutěž pro grafiky. Účastníci soutěže mají připravit základ grafického manuálu Pirátské strany.

Proč?

Pirátská strana pomalu dospívá. Po 2 letech naší existence už je mnohem jasnější, co jsou naše hodnoty, jaké lidi oslovujeme, v čem jsme dobří a v čem jsme výjimeční. Tohle byly otázky, které jsme si kladli. Z vnitrostranické diskuse vzešel Pirátský klíč – seznam atributů, které se s námi pojí a ze kterého i vyplývá, jak chceme působit.

Z Pirátského klíče potom vychází Pirátská identita – komunikační strategie Pirátské strany. Pirátskou identitou jsme potvrdili, že se ke svému Pirátství hrdě hlásíme.

Do všeho navíc vstoupily senátní volby v Kladně a začalo být zřejmé, že máme vážné problémy s grafickou prezentací Pirátů.

  • Naše logo nekomunikuje naše ideje – současné logo České pirátské strany je srozumitelné pouze lidem, kteří pirátské hnutí dobře znají, zbytek vidí pouze českou vlajku, která nemá s Pirátstvím mnoho společného. Navíc v černobílém provedení je dost nevýrazné. Zadání proto doporučuje návrat k původnímu mezinárodnímu logu.
  • Absence Pirátské barvy je velmi znát. Velmi chybí na demonstracích, happeninzích a vůbec v obecné identifikaci se stranou.
  • Chybějící fonty znamenají, že pořád dokola vymýšlíme kampaně znovu a znovu a navíc jim chybí jednotící prvky.
  • Celkově je se stávajícími podklady obtížné až nemožné vytvářet konzistentní vizuální (a nejen vizuální) prezentaci Pirátské strany tak, aby každý okamžitě pochopil že tohle jsou ti Piráti a aby si zároveň člověk, který nás nezná a uvidí nás nevytvářel mylné domněnky o tom, co jsme zač.

Jak?

Proto vyhlašujeme svobodnou soutěž na základ grafického manuálu Pirátské strany. Svobodná soutěž znamená, že návrhy, které nám pošlete budou po vyhlášení výsledků soutěže k dispozici ostatním lidem, aby je mohli upravovat a vylepšovat pod svobodnou licencí Creative Commons. To podpoří komunitu a povede to ke kreativnějšímu zpracování. Zároveň vyzýváme soutěžící, aby se nebáli kopírovat a kombinovat jakoukoliv svobodnou grafiku, pokud jim to ušetří práci.

Účastníkům soutěže zároveň garantujeme vystavení jejich návrhů na webu Piratopedie.cz a vítěz obdrží odměnu 3000 Kč.

Co?

Požadované komponenty základu grafického manuálu jsou:

Není podmínkou dodat všechny komponenty; účastníka to ovšem hendikepuje v šanci na získání odměny.

Každý došlý návrh bude ohodnocen a zvítězí ten, který obdrží nejvíce bodů. Kromě jednotlivých komponent se hodnotí tato kritéria:

Podrobné zadání, které obsahuje konkrétní parametry u jednotlivých komponent a kritérií, je na zvláštní stránce.

Kdy?

Návrhy posílejte na adresu gman@piratskastrana.cz nejpozději do konce dne 15. června 2011.

Pokud chcete zpětnou vazbu od členů a příznivců ještě před termínem a nevadí vám, že ostatní soutěžící uvidí váš nápad dopředu, můžete ho postnout na naše internetové fórum.

© Piráti, 2019. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.