• @ALL má oprávnění číst
  • @Celostatni forum má oprávnění nahrávat
  • @Registrovani priznivci má oprávnění nahrávat
  • lukas.novy nemá žádná oprávnění

Trojitá porce svobodných filmů v Třebíči

Čerstvě znovuotevřená nekuřácká a kulturní restaurace v historické části Třebíče Trumpetka bude první tři čtvrtky v červenci hostit Festival svobodných filmů. První večer 3. července bude věnován americké výtvarnici Nině Paley a bude zahájen promítáním záznamu její řeči o vnitřní svobodě umělců Make Art, Not Law přednesené v rámci Pecha Kucha Night pořádané 6.12.2013 v Champaign Urbana. Následovat bude její celovečerní neotřele animovaný film Síta zpívá blues, oceněný na mnoha filmových festivalech.

Druhý večer 10. července bude ve znamení seriálů. Po přednášce Filipa Kršky o historii copyrightu a svobodné kultury budou následovat dva díly satirického seriálu Zacqary Adama Greena Your Face is a Saxophone proložené první epizodou sci-fi L5.

Poslední večer 17. července představí čtyři krátké animované filmy z dílny nadace Blender vytvořené výhradně s pomocí svobodného software. Projekci zahájí zpěvačka Dresden Dolls a The Grand Theft Orchestra Amanda Palmer s TEDx přednáškou Umění poprosit. Třešničkou na dortu bude temná animace Václava Švankmajera Světlonoš.

Festival svobodných filmů může bez byrokratických a finančních bariér díky svobodným licencím filmů uspořádat kdokoli. Vstupné na promítání je zdarma a diváci mohou po shlédnutí filmu tvůrce ocenit přímo a s jistotou, že 100% jejich příspěvku putuje autorům a drtivá část tržeb se neztratí u distribučních společností. Piráti sami jdou příkladem a na svobodnou tvorbu pravidelně finančně přispívají, s autory svobodné kultury spolupracují – pokud jimi přímo nejsou jako např. Zacqary Adam Green – a mnohé z promítaných filmů mají titulky právě z pera Pirátů. Tvůrci často zpřístupňují i zdrojové soubory a umělecké podklady pro tvorbu filmů, aby na jejich úsilí mohli jiní autoři snadněji navázat a udržovat kulturu živou.

Odkazy

© Piráti, 2018. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.