• @ALL má oprávnění číst
  • @Celostatni forum má oprávnění nahrávat
  • @Registrovani priznivci má oprávnění nahrávat
  • lukas.novy nemá žádná oprávnění

Piráti na Vysočině obsadí celkem 26 míst v zastupitelstvech, do druhého kola senátních voleb se neprobojovali

vysosej-page-001.jpg

Piráti na Vysočině postavili celkem 13 kandidátek do komunálních voleb, ať už samostatných, koaličních nebo nezávislých s podporou Pirátů. Největší volební úspěch zaznamenali v Chotěboři, kde koalice TOP 09, Pirátů a Zelených získala 6 křesel v 21členném zastupitelstvu. V krajské Jihlavě se podařilo koaličnímu sdružení TOP 09, Pirátů a Zelených s názvem „Žijeme Jihlavou“ získat 4. nejlepší výsledek, což v konečném součtu znamená 4 křesla (v 37 členném zastupitelstvu). S podporou Pirátů se o hlasy voličů ucházeli také 2 kandidáti do Senátu - Roman Šemík na Havlíčkobrodsku a Michal Šalomoun na Třebíčsku. Blíže postupu do druhého kola byl právník Michal Šalomoun, který skončil s 13,6 % na 3. místě za Hanou Žákovou (STAN) a Miroslavem Michálkem (ANO).

Piráti v participativním rozpočtu pomohli mobilnímu hospici i lesnímu klubu

Hana Hajnová předává šek na 12.150 Kč ředitelce domácího hospice Sdílení Michaele Čeřovské

Telč, 25. 9. 2018

Česká pirátská strana pravidelně financuje veřejně prospěšné projekty ze „svého“ státního příspěvku formou participativního rozpočtování. V letošním ročníku byly mezi projekty přihlášeny i dva z Telče – „Domácí hospicová péče v Telči“ a „Maringotka na Větvi“. Oba projekty získaly potřebnou podporu a dostaly tak finanční příspěvek na svůj provoz.

Telčský domácí hospic Sdílení, který je komplexním průvodcem na cestě stářím a nemocemi pro lidi nejenom z Telče, ale i širokého okolí, se rok od roku stará o čím dál více klientům. Tím se samozřejmě navyšují náklady na provoz této péče, kterou dosud bohužel žádná ze zdravotních pojišťoven neproplácí. Klienti si sice na tuto péči částečně přispívají, ale ceník je nastaven tak, aby péče byla dostupná pro každého. Členové Pirátské strany jejich práci podpořili částkou 12.150 Kč, která bude primárně využita na mzdové náklady zdravotních sester.

Festival svobodné kultury v Třebíči

V pátek 28. října na Den české státnosti se v Třebíči v židovské čtvrti uskuteční multižánrový Festival svobodné kultury. Festival se koná v ulici Leopolda Pokorného, před kulturní hospůdkou Trumpetka, a je zdarma.

V letošním roce již podruhé na třebíčské kulturní scéně dostanou prostor umělci, kteří hrají tzv. svobodnou hudbu nebo se věnují svobodné kultuře obecně. Co to znamená „svobodná kultura“? Tento termín vešel v širší povědomí v roce 2004, kdy Lawrence Lessig vydal svoji knihu „Svobodná kultura“, která se zabývala udržitelností stávající podoby práv duševního vlastnictví v době internetu. V českém prostředí tuto myšlenku nejvíce rozvíjí Pirátská strana, která chce, aby autorské právo plnilo svůj původní účel – zlepšovalo pozici autora vůči vydavatelům, producentům a prodejcům děl. Nikdy by nemělo být záminkou pro omezování svobodné tvorby, remixů, parodií a jiných tvůrčích počinů. Zároveň to ale neznamená, že by Piráti chtěli zrušit osobností práva autora. Naopak, jejich cílem je podpořit svobodu tvorby a najít nové cesty pro tvorbu v digitálním věku.

© Piráti, 2019. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.