• @ALL má oprávnění číst
  • @Celostatni forum má oprávnění nahrávat
  • @Registrovani priznivci má oprávnění nahrávat
  • lukas.novy nemá žádná oprávnění

Stanovisko KS Vysočina ke kauzám vznikající koalice

Krajské sdružení Pirátů na Vysočině se znepokojením sleduje nástup nové krajské koalice, její kauzy a motivy, které ke vzniku koalice vedly. To, jak se vznikající koalice a některé její klíčové osobnosti chovají, je v přímém rozporu s politikou České pirátské strany. Mezi základní priority Pirátů pro krajskou politiku patří mimo jiné i důraz na osobní a morální integritu volených zástupců a na transparentní efektivní a smysluplné rozdělování placených funkcí na krajské úrovni. S velkými obavami pozorujeme jak kauzu nově zvoleného náměstka pro majetek a finance Josefa Pavlíka z hnutí ANO, tak i v kontextu Vysočiny bezprecedentní navýšení počtu placených náměstků hejtmana.

Nový náměstek hejtmana a lídr kandidátky hnutí ANO Josef Pavlík před volbami zatajil skutečnost, že byl před rokem 89 členem KSČ a dost možná i Lidových milicí. Samotnou otázku členství Pavlíka ve zmíněných organizacích ponecháváme na vkusu voličů hnutí ANO i jednotlivých koaličních stran. Vyjadřujeme však zásadní znepokojení nad tím, že jednu z nejvyšších a nejdůležitějších pozic ve vedení kraje obsadil člověk, který v předvolební kampani pravděpodobně cíleně lhal a zatajoval informace. Piráti dlouhodobě prosazují, aby ve volených funkcích působili lidé transparentní, kteří nezamlčují důležitá fakta ze své minulosti.

Analogicky Piráti nesouhlasí s postupem vznikající koalice v otázce zvolení Josefa Pavlíka do jeho funkce na ustavujícím zastupitelstvu kraje Vysočina. Došlo zde totiž k rozhodnutí hlasovat o koalici jako celku a nikoli o jednotlivých pozicích, což rozhodně není běžná praxe. Z kuloárů celý den vycházely informace, že by zvolení Pavlíka zdaleka nemuselo projít, pokud by se o něm hlasovalo odděleně. Piráti z KS Vysočina považují styl hlasování ve stylu 'buď zvolíš Pavlíka a nebo potopíš celou radu' za zásadní omezení možnosti řadových zastupitelů krajské koalice hlasovat podle svého svědomí.

S překvapením také sledujeme počet náměstků nově vznikající koalice. „Chápeme potřebu toho, aby kraj řídili uvolnění radní, kteří za svojí práci dostanou adekvátně zaplaceno, absolutně ovšem nechápeme, proč by kraj měl mít pět náměstků a vyplácet tak měsíčně na mzdy cca o 45 tisíc více než je nutno. Pozice náměstka jakožto člověka, který zastupuje hejtmana v jeho nepřítomnosti, by v případě kraje stačila obsadit jedním nebo dvěma jednotlivci,“ komentuje předseda S Vysočina Josef Kořínek. V tomto případě pět náměstků hejtmana pro Kraj Vysočina Piráti považují za zbytečnost vzhledem k tomu, že se cíleně jedná o úlitbu pro menší koaliční strany, tak i o určitý druh politické korupce. Chápeme potřebu menších koaličních stran mít zastoupení v radě kraje, nicméně pozice řadového náměstka v tomto případě znamená nulové pravomoci navíc, takže danou věc považujeme pouze za prostředek k získání 15 tisíc měsíčně navíc - ty náměstek dostává oproti řadovému radnímu. Zvláště pikantní je to u nové zvolené náměstkyně pro kulturu Jany Fischerové z ODS, která 15 000 korun získá navíc k platu poslankyně a řadové radní dostane, dohromady si tedy vydělá 136 tisíc měsičně.

„Přejeme si, aby byl náš kraj v následujících letech spravován lépe než v letech minulých. Abychom žili v kraji, který bude transparentní, bude se zajímat o názory a potřeby svých občanů. V kraji, který bude s penězi daňových poplatníků nakládat rozumně a stane se krajem ze kterého nebudou lidé odcházet, ale budou se do něj rádi vracet. Máme však vážné pochyby, že se takový kraj se podaří vybudovat nové krajské koalici. Tím spíše, když se podíváme na začátek jejího vládnutí v kraji,“ prohlásil Jan Pošvář, člen KS Vysočina.

© Piráti, 2019. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.