• @ALL má oprávnění číst
  • @Celostatni forum má oprávnění nahrávat
  • @Registrovani priznivci má oprávnění nahrávat
  • lukas.novy nemá žádná oprávnění

Pirátský autobus dorazil do Chotěboře

Pošmourné páteční dopoledne rozjasnil chotěbořským občanům příjezd pirátského autobusu. Zájem o pirátské noviny i propagační materiály byl značný, samozřejmě došlo i na diskuse o pirátském programu či o potížích, které místní lidi trápí.

Většina kolemjdoucích nám vyslovovala přízeň, mnozí již jsou rozhodnuti dát u voleb Pirátům svůj hlas. A ty ještě nerozhodnuté jsme - snad - přesvědčili.

Lídr pirátské kandidátky v Kraji Vysočina Jan Pošvář se vydal i na nedaleké farmářské trhy, aby se potkal i s těmi, kteří na chotěbořské náměstí nedorazili.

Mezitím předseda chotěbořských Pirátů Michal Křivohlavý rozdával Pirátské listy na chotěbořském náměstí.

Bylo to moc povedené dopoledne, za což vděčíme i pracovníkům městského úřadu a městské policie, kteří nám ochotně vyšli vstříc a zajistili nám (v šibeničním termínu) všechna potřebná povolení - tímto jim moc děkujeme.

Pirátský (vězeňský) autobus v Chotěboři!

V pátek 22. září v dopoledních hodinách dorazí na chotěbořské náměstí mediálně proslavený pirátský (vězeňský) autobus. A co Vás čeká? Můžete si prohlédnout vnitřek vězeňského autobusu a odnést si pirátské noviny, samolepky a další propagační předměty. Můžete se zeptat na to, co Vás o Pirátech zajímá, a sdílet s námi Váš názor na pirátský program. Můžete vyhrát pirátské dárky v tombole či podepsat naši petici. A také můžete osobně poznat lídra pirátské kandidátky v Kraji Vysočina Honzu Pošváře. Jste srdečně zváni a hlavně – pusťte nás na ně!

Krok správným směrem – a co bude dál?

V průběhu května se na oficiálních stránkách města objevil tzv. rozklikávací rozpočet (http://www.chotebor.cz/ - poslední položka v pravém sloupci Elektronické služby). Tento velmi užitečný nástroj umožňuje podívat se - v interaktivní podobě - na to, s jakými příjmy město hospodaří a kam tyto prostředky investuje. Za chotěbořské Piráty tento krok města jednoznačně vítáme a vedení města chválíme…

Současně si ovšem myslíme, že v oblasti otevřenosti a transparentnosti by město Chotěboř mohlo – a mělo - udělat mnohem více. Všechna opatření, která uvádíme níže, přináší větší informovanost občanů a s tím spojenou lepší možnost kontroly města ze strany veřejnosti. A to prakticky bez jakéhokoliv nárůstu nákladů – stačí jen politická vůle…

A co konkrétního bychom si tedy my, Piráti, v Chotěboři představovali?

Tak například, aby veškeré bankovní účty města byly vedeny jako transparentní (viz například Mariánské Lázně, ve kterých je starostou Pirát Petr Třešňák - https://www.muml.cz/mesto-a-jeho-sprava/hospodareni-mesta/transparentni-ucty/?ftresult_menu=transparentn%C3%AD ). Díky transparentním účtům se každý může online podívat, kolika peněžními prostředky město aktuálně disponuje a kam konkrétně peníze odchází.

Anebo aby na stránkách města přibyl přímý odkaz do registru smluv (https://smlouvy.gov.cz/vyhledavani?q=00267538 ), ve kterém je město povinno zveřejňovat veškeré své smlouvy. Aby se každý mohl jednoduše podívat například na to, kterým subjektům město poskytuje zakázky.

Anebo aby k jednotlivým zápisům z jednání zastupitelstva, které jsou zveřejňovány na stránkách města, byly přiloženy i podklady, na základě kterých se zastupitelé rozhodují (viz opět Mariánské Lázně - https://www.muml.cz/mesto-a-jeho-sprava/zastupitelstvo/usneseni/ ). Jedině tak si můžeme udělat úplný obrázek o tom, zda zastupitelé v dané věci udělali dobré či špatné rozhodnutí.

Případně je možné zavést i audiovizuální přenosy z jednání zastupitelstva a přidat se tak k hned několika okolním městům (např. Havlíčkův Brod či Přibyslav - http://tv.kr-vysocina.cz/index.php?article=/vysilani/internetova-televize-kraj-vysocina/mesto-pribyslav.html ).

Všechna tato opatření vycházejí z principů, na kterých stojí Pirátská strana – a dle kterých se sami Piráti řídí (transparentní účty či registr smluv je u Pirátů samozřejmostí, veškeré schůze jsou otevřené veřejnosti atd.). A byli bychom moc rádi, kdyby se v budoucnu zavedli i v našem městě…

© Piráti, 2018. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.