• @ALL má oprávnění číst
  • @Celostatni forum má oprávnění nahrávat
  • @Registrovani priznivci má oprávnění nahrávat
  • lukas.novy nemá žádná oprávnění

Čtvrtý úklid: Kolem řeky je čisto

Mgr. Jan Kranda

Žatečtí Piráti se v sobotu 4. října pustili do dalšího dobrovolnického úklidu. Pokračovali ve vyklízení břehů Ohře a přilehlých křovisek v lokalitě kolem stadionu Slavoj a lávky u koupaliště. Lokalita je od vybudování cyklostezky převážně uklizená, je vidět, že Město Žatec se o oblast stará. I přesto jsme zlikvidovali kolem třiceti pytlů odpadu a za asistence Městské policie byla zlikvidována skoro desítka injekčních stříkaček.

V chladném podzimním ránu se v lokalitě „U labutí“, tedy v okolí stadionu Slavoj, sešla necelá desítka dobrovolníků, jejichž záměrem bylo uklidit nepořádek a zlikvidovat černé skládky kolem Ohře. Účast tentokráte nebyla valná, částečně ji však suploval například Leo Steiner, kandidát na senátora v našem volebním obvodě, který prokázal, že se stejně jako žatečtí Piráti nebojí ani špinavé práce.

Piráti s povděkem zjistili, že oblasti přilehlé k břehům Ohře, zejména v okolí nově vybudované cyklostezky, jsou vcelku dobře uklizené. Město, potažmo Technické služby, zde odvádí dobrou práci. Vytknout můžeme pouze odpadky zarostlé v maliní a křoviskách či zbytky stavební sutě, která je v křovinách na březích dlouhodobým problémem. Nábřeží Ohře se však dá považovat za uklizené.

I přesto se dobrovolným uklízečům podařilo shromáždit třicet pytlů odpadků, který byl tvořen převážně PET lahvemi, igelitovými sáčky a dalším „bordelem“, který nezodpovědným spoluobčanům jen tak odpadne z rukou. Na jednom místě s pomocí Městské policie zlikvidovali k desítce použitých injekčních stříkaček.

„Rádi bychom touto cestou vyzvali uživatele injekčních drog, aby po sobě v přírodě nezanechávali použité jehly,“ apeluje Radek Holodňák, pořadatel úklidu a místopředseda žateckých Pirátů. „Jsou ohrožením pro psy, které zde lidé rádi venčí, ale také pro děti, které si mohou kolem řeky hrát. Využívejte prosím výměnných programů Drop-inu „stříkačka za stříkačku“!“

Zdá se tedy, že zatímco po stránce úklidu má Město Žatec nábřeží Ohře zvládnuté, v otázce drogové prevence má ještě stále co dohánět.

Víte o problémové skládce, kterou dlouho nikdo neuklízí? Víte o zaneřáděné lokalitě, která trpí pod náporem odpadků? Dejte nám vědět! Napište na e-mail radek.holodnak@pirati.cz. Sbíráme tipy pro vybrání lokality jarního, tedy již pátého, Pirátského úklidu.
© Piráti, 2019. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.