• @ALL má oprávnění číst
  • @Celostatni forum má oprávnění nahrávat
  • @Registrovani priznivci má oprávnění nahrávat
  • lukas.novy nemá žádná oprávnění

Injekční stříkačky a haldy odpadků – Piráti uklízeli pod hradbami

Piráti znovu uklízeli Žatec. V lokalitách pod městským opevněním našli 70 pytlů odpadu a 13 injekčních stříkaček. Oblast je riziková kvůli častému výskytu narkomanů. Desítka dobrovolníků zlikvidovala také alarmující černé skládky a zbavila lokalitu povalujících se odpadků.

Žatecké místní sdružení České pirátské strany zorganizovalo s pomocí Města Žatce další úklidovou akci. Desítka Pirátů a příchozích dobrovolníků se věnovala úklidu lokalit pod městskými hradbami. Podařilo se jim zlikvidovat 70 pytlů odpadu a 13 pohozených injekčních stříkaček. Lokalitu úklidu, která se záhy potvrdila jako velmi problematická kvůli svým nepřístupným strmým kopcům a bujnému křoví, vybrali žatečtí občané v hlasování na Facebooku.

Oblasti pod hradbami nad Nákladní ulicí v Žatci patří k rizikovým lokalitám. Injekční stříkačky, které odhazují uživatelé OPL, se našly přímo na hradbách i na přilehlých zelených plochách. Ideální relaxační plochy se tak mění v nebezpečnou past. Použité jehly, které se povalují v trávě, vystavují náhodné kolemjdoucí a zejména pak děti nebezpečí přenosu smrtelných chorob.

Tomáš Weidisch, místopředseda žateckého sdružení Pirátů, komentuje nálezy jehel: „Povalující se injekční stříkačky jsou velmi nebezpečné. Na ani ne kilometr dlouhém úseku jsme jich našli 13. Obáváme se ale, že není v lidských silách najít v takto členité oblasti všechny použité jehly. Je bohužel pravděpodobné, že se pod hradbami stříkačky brzy objeví znovu. Kvůli své odlehlosti a příhodným podmínkám jsou hradby oblíbenou lokalitou nitrožilních uživatelů drog. Je třeba zde tak dbát zvýšené opatrnosti.“

Likvidaci jehel dohlížela speciálně proškolená Ing. Kateřina Frýdová z MÚ Žatec. Injekce skončily v zaplombovaném kontejneru a budou odborně zneškodněny. Jejich výskyt Frýdová dlouhodobě sleduje v koordinaci s místním K-Centrem. Uvedla, že v Žatci se v současnosti pohybuje až deset streetworkerů, kteří s drogově závislými pracují. Snaží se je upozorňovat zejména na možnost bezplatné výměny použitých injekčních stříkaček za nepoužité. Narkomanům se tak více vyplatí použité a nebezpečné jehly neodhazovat.

Pod hradbami uklízející dobrovolníci dále našli 70 pytlů různého odpadu. Piráti zlikvidovali i staré a dobře ukryté černé skládky obsahující matrace, křesla, televizor, staré oblečení a další komunální odpad. Evergreenem jsou PET láhve a igelitové sáčky.

Místní sdružení České pirátské strany děkuje všem příchozím občanům, kterým není lhostejná ekologická situace v Žatci, i Městskému úřadu a Technické správě města Žatce za zajištění pomůcek a nářadí. Další Pirátský úklid se odehraje v lokalitě Bufo. I tam se nachází problematické černé skládky.

Fotogalerie zde: http://piratizatec.rajce.idnes.cz/Pirati_uklizi_Zatec_2

© Piráti, 2019. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.