• Tobias Esner má oprávnění mazat
  • @ALL má oprávnění číst
  • @Celostatni forum má oprávnění nahrávat
  • @Registrovani priznivci má oprávnění nahrávat

Místní sdružení České pirátské strany Žatec - Kadaň

Černé na bílém 2017

Zastupitelé Žatce: Proč jsem nehlasoval(a) pro audit v Teplárenské?

Žatecká radnice

Na prvním zářijovém zasedání městského zastupitelstva podal Martin Štross návrh na provedení nezávislého auditu dodavatelských smluv v Žatecké teplárenské a.s., které se týkají kontroverzní zakázky ekologizace kotlů. Teplárenská je téma, které už od voleb v říjnu 2014 rezonuje městem. Audit nebyl v poměru 11:8 schválen. Proti byli převážně zastupitelé z KSČM a ČSSD, kteří dlouhodobě blokují informace týkající se ŽTAS, ale také zastupitelka Venclíčková-Baranniková i starostka Hamousová. Na zastupitelé, kteří se při hlasování o provedení auditu zdrželi, jsme se obrátili s otázkou, proč tak učinili.

Holodňák: Na radnici zbořte mýty a zaveďte zveřejňování smluv

Smlouvy

V pátek 19. 6. jsem se sešel se starostkou Žatce Zdeňkou Hamousovou a s místostarostou Jaroslavem Špičkou. Seznámil jsem vedení města s konkrétními kroky na cestě ke zveřejňování smluv a transparentnímu chodu radnice. Hovořili jsme také o konceptu otevřených dat, o snížení byrokracie a vytíženosti úředníků a o možných technických řešeních zveřejňování. V tomto článku také vyvrátím několik zažitých mýtů o tom, proč nelze městské smlouvy zveřejňovat. Transparentnímu chodu žatecké radnice nic nebrání.

Transparentní účty nestačí, navíc porušují zákon; je třeba zavést kompletní transparentní hospodaření MÚ

Transparentní hospodaření

23. března přijala Rada města Žatce usnesení č. 262/15, ve kterém schvaluje vyjmutí příjmového účtu ze skupiny transparentních účtů. Důvodem pro zrušení transparentního účtu bylo porušování zákona o ochraně osobních údajů, neboť k identifikaci plateb byly používány soukromé údaje (jako je např. rodné číslo). Výzvu ke zrušení tohoto účtu Městskému úřadu předložil nadřazený orgán s tím, že nebude-li sjednána náprava, město může očekávat pokuty. Na první pohled se může zrušení jednoho z městských transparentních účtů jevit jako krok zpět od trendu zprůhledňování úřadu, radnice však zrušením pouze splnila zákonnou povinnost. Celý problém transparentních účtů žatecké radnice je mnohem komplexnější a rozhodně se nedá říct, že transparentní účet rovná se transparentnímu chodu úřadu. Aby mohly fungovat transparentní účty, je třeba nejprve celý systém radniční správy uvést do režimu transparentního hospodaření. Představíme-li si transparentní účet jako průhlednou cihlu z křišťálu, která je vložena do základů z běžných pálených cihel (tedy netransparentních prvků), nemůže to skončit jinak, než kolapsem celé stavby, která stojí na křehkých základech. Jaké je východisko této situace? Zavedení komplexního a zavčasu připraveného systému transparentního hospodaření.

© Piráti, 2017. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.