• @ALL má oprávnění číst
  • @Celostatni forum má oprávnění nahrávat
  • @Registrovani priznivci má oprávnění nahrávat
  • lukas.novy nemá žádná oprávnění

Zhodnocení předvolební kampaně krajských voleb Ústeckého kraje 2012

Volby do zastupitelstva Ústeckého kraje jsou za dveřmi. Ústečtí piráti uspořádali v poslední předvolební sobotu v Ústí nad Labem největší Pirátský meeting, který byl zakončením šňůry předvolebních meetingů na náměstích velkých měst Ústeckého kraje. Přinášíme shrnutí průběhu předvolební kampaně Pirátské strany v Ústeckém kraji.

Základním stavebník kamenem krajské části kampaně byly meetingy na náměstích, či na podobných vhodných místech. Sešli jsme se v Teplicích, Lounech, Litoměřicích, Varnsdorfu, Mostu, Děčíně a v Ústí nad Labem. Na seznamu by mohl být i Chomutov, ten byl však pro nízkou účast odvolán. Právě nízká účast byl problém téměř celé předvolební kampaně. Nebylo vyjímkou, kdy jsme byly jen tři a namísto plánovaného stavění stánku jsem jen chodili v okolí nákupního centra a rozdávali letáky, nebo jsme sice stánek postavili ale pro velký vítr zase rychle složili a „meeting“ dokončili u piva čekáním na odvoz.

predvolebni_stanek_louny_2012.jpg

Na druhou stranu, nejen Pirátů bylo málo. Ačkoliv jsme vybrali 8 největších měst v Ústeckém kraji, bohužel jsme neměli na výběr den konání. Pracovní den nepřipadal v úvahu snad pro nikoho. Sobota tak byla jedinou volbou. Dalo by se říct, že ve většině měst bylo v sobotu na náměstích naprosto pusto. Z doslechu již teď víme, že v pracovní dny bývá na náměstích mnohem více lidí. Mnohem lepší volbou by byly místa poblíž nákupních středisek. Ve Varnsdorfu bylo na náměstí zcela pusto, ale u vstupu do nákupáku jsme rozdali prakticky vše co šlo. Nakonec i v Ústí nad Labem jsme byli u nákupního centra a lidu bylo kolem dostatek. První poučení pro příště.

predvolebni_stanek_teplice_2012.jpg

Kladně hodnotím akce v Teplicích, Litoměřicích, Děčíně a Ústí. Teplice proto, že to byl první meeting a tak se nás tam sešlo 7. Na rozdíl od všech dalších akcí bylo venku ještě teplo, tak bylo na náměstí poměrně živo. Překvapivě to byla jediná akce, kde jsem využili megafon, ačkoliv se jeho použití nesetkalo s příliš kladným ohlasem. Ukázalo se, že megafon je dobrý na mluvení k davu, který již naslouchá.

predvolebni_stanek_litomerice_2012.jpg

V Litoměřicích to bylo podobné. Zprvu jsme byli trochu zaražení, že jediní lidé na náměstí krom nás byla kupa japonských turistů, ale po chvíli jsme se osmělili a začali obcházet náměstí a blízké ulice, kde bylo lidí dostatek. Díky osobnímu kontaktu jsem se dozvídali, co lidi trápí. Většinou to bylo jak přes kopírák. Lidé jsou naštvaní, apatičtí nebo cokoliv mezi tím. Až na jednoho podnikatele, která nad námi mávl rukou se slovy „Piráti, jo tohle, to znám.“, lidé nadávali na současnou politickou reprezentaci. Ale jen málokdo otevřeně řekl, že má chuť to změnit. Hodně lidí tvrdilo, že vůbec nemá smysl chodit k volbám, jelikož to stejně vyhraje duo ODS a ČSSD. Další skupina volí mezi těmito stranami menší zlo, někteří volí zřejmě z protestu komunisty. Jen málo lidí otevřeně řeklo, že chtěj tento zkorumpovaný systém změnit.

predvolebni_stanek_decin_2012.jpg

V Děčíně a Ústí jsme zaznamenali úspěch především díku faktu, že jsou to dvě největší města v kraji, tudíž tam, zejména v Ústí, nebylo o lidi nouze. V obou městech jsme měli hudební aparaturu, čímž jsme celou akci zpříjemnili. V Děčíně nesmím zapomenout na úžasné projevy od paní Marty. Meeting v Ústí obzvláštnila i Pirátská návštěva z Prahy. Přijel předseda strany Ivan Bartoš s několika dalšími Piráty. Zároveň se ale potvrdilo známé rčení, že co si neuděláme sami, to nemáme. Účast přislíbilo 3 až 10 (v různých stupních přislíbení…) svobodných umělců. Nakonec přišli jen dva a to v okamžiku kdy už jsme balili, jelikož jim kdosi řekl, že je začátek od šesti. Přitom jsme balili od půl šestý. Akci tedy zachránil více než 90 let starý jazz a další klasická muzika z počátku století.

Z dalších viditelných forem propagace lze zmínit předvolební plakáty. Těch se nakonec po Ústecku vylepilo velmi málo. Osobně jsem v jedné restauraci vylepil asi 10 letáků, 16 plakátů viselo v Krupce na venkovních plakátovacích plochách, 20 plakátů viselo v Chomutově a Jirkově a něco po tamních hospodách, 20 plakátů bylo v Teplicích zčásti na výlepových plochách a zčásti po hospodách. Přestože lide, kteří výlep zajistili a často zaplatili patří velký dík, stále jsou to spíše jen kapky v moři. Bohužel nebyl lidský potenciál na objíždění vesnic, kde i několik málo plakátů umí přinést své ovoce.

ASCII

Finanční stránka kampaně také nebyla nejrůžovější. Krajské sdružení nemělo před volbami žádné naspořené prostředky z předchozího období, takže se příjem kraje skládal z jednorázového příspěvku na volby od mediálního odboru a drobných měsíčních příspěvků od pouhých dvou členů krajského sdružení. Těsně před volbami jsme navíc dostali finanční dar od Pirátských přátel z Německa, kterým tímto děkujeme. Z oficiálních krajských peněz jsme zatím koupili partystan a po závěrečném součtu se pokusíme o proplacení tisků krajských programů. Přímo ze soukromých peněz šlo výrazně více než přes Pirátský účet. Bohužel kampaň financovalo opět jen několik málo členů. Zde vidím prostor pro zlepšení. Rád bych, aby větší část členů alespoň občas přispěla do společné kasy nějakou drobnou částkou. Celkově jsme za kampaň utratili něco přes 10000Kč.

ASCII

Celkově hodnotím kampaň jako víceméně úspěšnou a to především z toho důvodu, že ačkoliv jsme pobízeli členstvo i příznivce k aktivitě, tak v tom počtu aktivních lidí se toho zvládlo docela hodně. Mít více aktivních lidí, jistě bych kampaň hodnotil jinak. Letošní kampaň je i jakýmsi předvojem ke kampani za 2 roky, jelikož oproti minulým volbám se Pirátská strana již stabilizovala a i v našem Ústeckém kraji již máme více členů něž jen jednoho osamoceného vojáka v poli.

Za 2 roky bude zpráva i volební výsledek jistě pozitivnější.

Zdeněk Štěpánek
předseda kraje

Kontakt:

Krajské Sdružení Ústeckého Kraje: https://www.pirati.cz/regiony/ustecko/

Volební lídr: Vladimír Charvát - 606 029 692, vladimir.charvat@pirati.cz
Předseda kraje: Zdeněk Štěpánek - 776 189 619, zdenek.stepanek@pirati.cz

© Piráti, 2018. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.