• @ALL má oprávnění číst
  • @Celostatni forum má oprávnění nahrávat
  • @Registrovani priznivci má oprávnění nahrávat
  • lukas.novy nemá žádná oprávnění

Přeživší Mengeleho selekce přijede besedovat do Žatce

Toman Brod, přeživší Mengeleho osvětimské selekce, přijal pozvání petičního výboru „Žatec proti neonacistům“ a 28.2. bude hostem besedy v žatecké Křížově vile na téma „Jak se to mohlo stát? A může se to stát znovu?“

Na konec února přijal pozvání občanské iniciativy „Žatec proti neonacistům“ významný český historik a spisovatel Toman Brod, který značnou část svého mládí strávil v ghettech a koncentračních táborech nacistů. Důvodem utrpení, které prožil jako chlapec, byl jeho židovský původ. Prošel Terezínem, Osvětimí i Gross-Rosenem, ztratil rodinu a kdyby ztratil i svůj život, bylo by o člověka, který podává svědectví o hrůzách a zvrácenosti vyhlazovacích táborů i celého nacistického režimu, méně.

Díky vstřícnosti Regionálního muzea K.A. Polánka, které je spolu s „Žatcem proti neonacistům“ spoluorganizátorem akce, bude 28.2. od 17:00 hostem besedy v žatecké Křížově vile. Doktor Brod vylíčí svědectví o útrapách prožitých za války i za komunistického režimu, kterým byl taktéž perzekvován. Beseda dle organizátorů také bude zaměřena na varování před současnými neonacisty a pokusí se popsat jejich riziko pro dnešní demokratickou společnost.

„Rádi bychom se společně s panem Brodem, který doslova prošel pod rukama anděla smrti Mengeleho, zeptali: „Jak se to mohlo vůbec stát? A může se to stát znovu?“ uvádí Radek Holodňák, mluvčí Žatce proti neonacistům, a jedním dechem dodává, že je potřeba neustále připomínat nelidské zločiny, které mají na svědomí totalitní režimy. „Zároveň je ale třeba upozornit na současná rizika a uvědomit si, že společenské poměry dnešních dnů začínají vytvářet nebezpečné podhoubí pro extremismus a radikalizaci lidí. Rádi bychom lidem ukázali příběh Tomana Broda, který demonstruje, co způsobila přílišná tolerance násilnických a rasistických ideologií.“

Žatec proti neonacistům je antifašistické sdružení, které v uplynulém roce získalo skoro 500 podpisů pod stejnojmennou petici; ta vyzvala žateckou radnici k jasnému vymezení se proti neonacistickým koncertům, které se zde často odehrávají, a ke snaze o co největší znepříjemnění pořádání neonacistických a extremistických akcí. ŽpN chce nadále bojovat s neonacisty osvětovou a informační činností, v rámci níž hodlá uspořádat sérii přednášek tématicky spojených s nacismem a fašismem. Přednáška Tomana Broda bude první z nich.

Přednáška se uskuteční 28.2. v Křížově vile (Zeyerova 344, Žatec) v 17:00. Plné vstupné je 30,- Kč; studenti, důchodci a ZTP 20,- Kč. Více konkrétních informací naleznete na facebookové stránce události “Toman Brod: Přežil jsem Mengeleho„ nebo na stránce skupiny “Žatec proti neonacistům„.

Kontakty

  • Radek Holodňák, mluvčí petičního výboru Žatec proti neonacistům: radekholodnak@gmail.cz
  • Vít Konečný, člen petičního výboru Žatec proti neonacistům: vit.konecny@pirati.cz +420 734 140 516
© Piráti, 2018. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.