• @ALL má oprávnění číst
  • @Celostatni forum má oprávnění nahrávat
  • @Registrovani priznivci má oprávnění nahrávat
  • lukas.novy nemá žádná oprávnění

Pražský registr smluv – příklad špatné praxe

Smlouvy Primátor Hudeček se ve své soukromé předvolební kampani za městské peníze1) (mimo jiné) chlubí, že Praha zveřejňuje všechny smlouvy na internetu. V současné situaci, kdy poslanci „odložili“ projednávání zákona o smlouvách na internetu po volbách2) (kdy už nebudou muset hledět na kritiku), je vhodné pozastavit se nad tím, jak onen oslavovaný pražský registr funguje.

Podle Pirátů dobrý registr smluv může výrazně pomoci ke zmenšení prostoru pro korupční chování a plýtvání veřejnými penězi – to potvrzuje mimo jiné i zkušenost ze Slovenska3). Takový registr ale musí dodržovat několik zásad, aby byl použitelný. Hlavní zásadou je povinnost zveřejnění, přičemž sankcí za nedodržení této povinnosti je neplatnost smlouvy. Bez této zásady registr v podstatě nemá smysl. Neméně důležitá je pak strojová čitelnost smluv a metadat, jinými slovy je nutné, aby bylo možné skrze počítačový algoritmus smlouvy různě třídit a vytahovat z nich základní informace (smluvní strany, hodnota, datum účinnosti smlouvy atd.). Bez dodržení této zásady není možné rozumným způsobem třídit informace, vytvářet statistiky a vůbec se ve smlouvách vyznat (hlavně při větších objemech smluv, které má např. právě Praha). K přehlednosti pro běžného uživatele také přispívá vyhledávání a řazení smluv podle různých kritérií.

Pražský registr smluv4) vypadá, jako by byl vytvořen se záměrem hlavně ať existuje, s tím, jak reálně funguje, si nebudeme lámat hlavu. Na první pohled návštěvníka zarazí, že se mu neukáže seznam nejnověji uzavřený smluv, ale namísto toho pouhý vyhledávací formulář. Aby se nám zobrazily (snad) všechny smlouvy podle data přijetí, musíme být trochu vynalézaví a do vyhledávání zadat slovo Praha. Ani pak ale nebudeme příliš nadšeni. Řadit lze jen od nejpozději podepsané smlouvy, takže abychom našli ty nejnovější, musíme se proklikat na poslední stranu. Když zájemce rozklikne nějakou jím vytipovanou smlouvu, objeví se mu tabulka se základními údaji. Ovšem pozor! Údaje v tabulce s vysokou pravděpodobností neodpovídají realitě – u výše plnění se téměř vždy zobrazuje 0,00 Kč, i když ve skutečnosti jsou to třeba miliony korun. To je asi také důvod, proč se v seznamu smluv při vyhledávání nezobrazuje částka a nelze tak bez složitého rozklikávání zjistit například to, kolik už Prahu stál předražený software Proxio.

„Dalším významným nedostatkem registru je to, že smlouvy jsou v něm uložené ve formě obrázků, takže je ani nelze strojově číst,“ dodává Jakub Michálek, lídr Pirátů do pražských voleb. „Když se na pražský registr smluv tedy podíváme zblízka, zjistíme, že je silně nedostatečný a prakticky téměř nepoužitelný. Nechápu, jak se jím někdo může chlubit.“

Kontakty

Jakub Michálek, lídr Pirátů do voleb do pražského zastupitelstva, 775 978 550

Adam Zábranský, analytik kauz pražského zastupitelstva, kandidát č. 3 na kandidátce Pirátů do pražského zastupitelstva, 721 006 868

© Piráti, 2019. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.