• @ALL má oprávnění číst
  • @Celostatni forum má oprávnění nahrávat
  • @Registrovani priznivci má oprávnění nahrávat
  • lukas.novy nemá žádná oprávnění

Piráty povede do pražských voleb Jakub Michálek, expert na svobodný přístup k informacím

jmi-lidr.jpg Ve středu 2. července dopoledne skončila internetová volba lídra Pirátů pro volby do zastupitelstva hlavního města Prahy. Přesvědčivě zvítězil Jakub Michálek, právník specializovaný na svobodný přístup k informacím.

Pirátská strana kandiduje samostatně, ale není vyloučeno, že se na její kandidátku dostane i několik členů menších liberálních stran. O složení kandidátky rozhodují všichni pražští členové Pirátů v primárních volbách. Primárky nyní pokračují volbou dalších 10 míst.

Jakub Michálek vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy s diplomovou prací „Povinné zveřejňování informací“, před tím absolvoval stipendijní pobyty ve Velké Británii a USA. Nadále pokračuje v souběžném studiu teoretické fyziky na Matematicko-fyzikální fakultě UK. Pracuje v advokátní kanceláři. Mezi jeho zájmy patří turistické výlety a opera.

V České pirátské straně dříve působil jako první místopředseda, navrhl například zřízení registru lobbistických kontaktů a veřejného účetnictví. Ve sporu s Ministerstvem financí dosáhl přelomového rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, že podání prostřednictvím datové schránky nemusí být elektronicky podepsáno.

Dále byl spoluautorem návrhu na zrušení čl. 2 amnestie, který podala skupina 30 senátorů Senátu Parlamentu České republiky, a kvůli neoprávněnému odpírání informací o přípravě amnestie podal v roce 2013 žalobu na prezidenta Václava Klause, o které soud dosud nerozhodl. V neposlední řadě se podílel na akcích proti mezinárodní dohodě ACTA, připomínkoval několik novel autorského zákona i návrh novely zákona o svobodném přístupu k informacím pro senátora Libora Michálka (nejsou příbuzní, jedná se o shodu jmen).

Jakub Michálek k nadcházejícím pražským volbám říká:

„Piráti mají velkou výhodu, že jsou nezávislí na zavedených politických strukturách. Zároveň jsme v Praze aktivní přes pět let a už jsme tu prorazili v senátních volbách. Magistrát pečlivě sledujeme a upozorňovali jsme na řadu problémů na IT oddělení magistrátu i v dalších oblastech. Kdyby kandidáti Pirátů seděli v zastupitelstvu, nemuselo by dojít k podvodům jako OpenCard. Piráti během několika dnů představí volební priority, ve kterých k pražským problémům nabídnou své konstruktivní řešení.“
„S Jakubem Michálkem jsem měl tu čest spolupracovat již v rámci republikového předsednictva. V době mé dočasné rezignace před předčasnými volbami do Poslanecké sněmovny vedl stranu z pozice prvního místopředsedy. Vzhledem k jeho urputnosti v boji se státní mašinerií (zveřejnění záznamů ČKA, Pirateleaks, DPP či napadení volební klausule pro vstup do EP) věřím, že je to kandidát, který na pražském magistrátě nenechá nitku suchou. Informace totiž musí proudit“ říká bývalý předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Kontakty

Odkazy

© Piráti, 2018. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.