• @ALL has read permissions
  • lukas.novy has no permissions

Pirátská putovní univerzita zavítala do Klatov: místní rozebírali a znovu skládali počítače

23. února 2017, Plzeň. Ve středu 22. února se uskutečnila v Klatovech další veřejná akce nově založené Pirátské putovní univerzity pro všechny zvídavé hlavy každého věku, kterou organizuje Česká pirátská strana. Na semináři nazvaném „Rozborka a sborka počítače“ si účastníci vyzkoušeli pod dohledem Ondřeje Škáby, odborníka na hardware, rozebrat a složit počítač nebo notebook.

Účastnice Lenka se toho nebála

Cílem pracovní dílny bylo seznámit účastníky s hlavními komponenty počítače. Podívali se, jak vlastně vypadají základní deska, hardware, paměť, chladič, sběrnice dat atp. Vyzkoušeli si různé režimy spuštění počítače, dokonce i bez monitoru, bez softwaru apod. Tento kurz Pirátské putovní univerzity je určený hlavně pro ty, kdo ani v dospělosti neztratili dětskou zvědavost, anebo chtějí v životě vyzkoušet něco nového, ale sami by si na to netroufli.

Asi každému z nás doma leží nějaký ten starý nefunkční počítač. Málokoho ale napadne podívat se dovnitř, natož dát mu snad ještě šanci na druhý život. A to ani příslušníky generace, kteří jsou na internetu doslova jako ryby ve vodě. Díky Pirátské putovní univerzitě mohli zájemci z řad Pirátů i veřejnosti nahlédnout do světa počítačů trochu jinak,“ říká organizátorka Pirátské putovní univerzity Miluš Kotišová.

Každý zájemce si mohl donést svůj přístroj „na vyhození“, pokud měl. S pomocí lektora se přítomní pokusili alespoň jeden donesený kus rozchodit, anebo zjišťovali, co je porouchané. Během večera bylo v neformální a uvolněné atmosféře patrné velké zaujetí účastníků zadaným úkolem. „Přítel počítače rozebírá běžně, takže jsem už něco odkoukala, ale dneska jsem si to poprvé zkusila sama. Jsem překvapená, že počítačové součástky sice vypadají křehce, ale přece jen vydrží i běžnou manipulaci, pokud není vysloveně nešetrná,“ říká účastnice Lenka V., která není úplným nováčkem.

Kurz bude pokračovat dalším dílnou, kde se zájemci budou učit základy kódování, testování a programování. „Ne všichni členové Pirátů jsou ajťáci, ale pomalu každý člen má nějakou zkušenost se základy kódování, např. s jazykem markdown, kterým se upravují naše webové stránky. Chceme ukázat, že pod metodickým vedením lze kohokoli naučit základům práce v online prostředí a dát lidem možnost rozšířit si obzory a získat nové dovednosti, která se v dnešním světě rozhodně neztratí. Ostatně pirátský program v oblasti vzdělávání chce lidem nabízet i alternativní cesty, jak si zvýšit kvalifikaci v té které oblasti,“ uvedla k proběhlé akci Miluš Kotišová.

Podařilo se

Co je to Pirátská putovní univerzita
Pirátská putovní univerzita je stejně jako sama Pirátská strana založena na participativním agilním a svobodném fungování systému podle modelu tzv. chytrého hejna, který koncipoval zakladatel Pirátského hnutí Rick Falkvinge. Je putovní, protože za vámi přijede, kamkoliv bude potřeba. Stačí, když se sejde deset zájemců o dané téma. Jedná se o cyklus neformálních (výzkumných) kurzů pro veřejnost, který nabídne netradičně pojaté či zcela nové interdisciplinární předměty.

Z dalších přednášek a kurzů:
- Peníze sapiens aneb monetární gramotnost (vše, co byste měli vědět o penězích)
- Minimum komunálního zastupitele
- Vědecký skauting (nový druh práce budoucnosti)
- Samostudium cizího jazyka
- Kostarická studia – mírová dividenda státu bez armády aj.
- Ústava Země
a chystají se další…

Všechny kurzy Pirátské putovní univerzity jsou zaměřené na hledání konkrétních praktických řešení v reálném prostředí komunity, kraje či republiky. Univerzita je otevřena jak pro zájemce o studium, tak pro lektory/lektorky a nová témata. Odborný a organizační tým univerzity si pouze vyhrazuje právo ohlídat kvalitu předmětu. Tedy ujistit se, že si autor/ka řádně připravil(a) osnovu kurzu, podkladové materiály, úkoly pro studující (navazující rozšiřující výzkum) a zdrojovou literaturu. Garant kurzu také zajistí trvalý rozvoj svého předmětu, tedy zkracovat a zefektivňovat učební materiál (důsledná syntéza, zpřesňování, zhutňování) a současně rozšiřovat obsah.

Co získají účastníci absolvováním kurzu či volně sestavitelného programu?
- Rozšíří si své obzory, a to zcela zdarma
- Objeví nové souvislosti, poznáte nové zajímavé lidi
- Přispějí k rozvoji oboru a k rozšiřování občanského akčního repertoáru,
- Za svou práci získají slovní písemné zhodnocení od experta
- Mohou spoluměnit obsah politického programu České pirátské strany, i když nemusí být členy strany ani jejími registrovanými příznivci

Kontakt:
Miluš Kotišová, 770 113 650, milus.kotisova@pirati.cz, koordinátorka pro Plzeňský kraj a iniciátorka Pirátské putovní univerzity

Související odkazy:
Facebook Pirátské putovní univerzity: https://www.facebook.com/groups/257921767995854/

© Piráti, 2019. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.