• @administrator_-_vedouci_ao has delete permissions
  • @cen_koord has upload permissions
  • @cen_ao has upload permissions
  • @ALL has read permissions
  • lukas.novy has no permissions
  • lukas_novy has no permissions

Freeday - Plzeň: město subkultury 2015

V sobotu 20. června se uskuteční karnevalový pochod v plzeňských ulicích doprovázený hudbou, smíchem a zábavou. Akce představí Plzni ochutnávku české technokultury. Předpokládá se účast několika stovek lidí a cca 10 mobilních soundsystémů.

„Celou akci jsme pojali jako zábavný pochod poukazující na komercializaci kultury v Plzni. Jsme sice Evropské hlavní město kultury 2015, ale prostor zde dostává především mainstream. Techno je však subkultura, která by se neměla opomíjet a která si své místo pod sluncem zaslouží. Proto jeden den dáme Plzeňanům možnost se s tímto žánrem seznámit přímo pod svými okny. Na rozdíl od předražených kulturních akcí města, tato subkulturní akce se obejde bez miliónových dotací a bez nákladných řešitelských týmů.“ říká Bettyx ze sound systému Wottek a spoluorganizátorka akce.

Průvod vyjde za každého počasí ve 12 hodin z Mikulášského náměstí a projde Pražskou ulicí až na náměstí Republiky, kde se na hodinu zastaví. Poté se vydá ulicí Bedřicha Smetany na Klatovskou. Ulicí U trati dojde až do parku U Ježíška, kde se pochod ukončí a bude následovat zábava za zvuků soundů.

„Sobotní doprava by neměla utrpět žádné výrazné omezení, pochod bude probíhat v souladu s dopravní policií. Akce nebude narušovat noční klid a jen přes den to bude v blízkosti průvodu „trochu hlasitější“. Do průvodu je vítána široká veřejnost v maskách i bez nich.“ dodává Bettyx.

„Na Freeday se nám líbí živelná spontánnost, angažovanost a chuť organizátorů udělat něco pěkného pro ostatní bez ohledu na obtíže a vlastní vynaložené náklady. Pirátská strana se proto rozhodla finančně podpořit Freeday a poskytla organizátorům peníze na krytí větší části nákladů celé akce. Freeday je stále nepolitická akce plzeňské technokultury a Pirátská strana, kromě finanční podpory, nemá s touto akcí více společného a za finanční podporu si nic nenárokuje. Zdroje byly poskytnuty v rámci participativního rozpočtování, kde všichni členové strany mají možnost přímo rozhodovat o tom, jaké kulturní akce a veřejně prospěšné projekty získají finanční podporu ze stranické pokladny.“ uvádí Lukáš Bartoň, předseda Pirátů Plzeňského kraje.

Inspirací je česká nejznámější street party DIY karneval, pořádáná v Praze od roku 2003, které se účastnilo více než 4000 lidí. Název akce ukrývá heslo DIY = Do It Yourself, což v překladu znamená Udělej si sám. DIY je kulturou, která umožňuje komukoliv bez velkých hmotných prostředků, účast v oblasti kultury a umění, bez závislosti na současných trendech. DIY nedělá rozdíly a nevytváří omezení, každý se může účastnit svým vlastním způsobem a Freeday tuto myšlenku chce šířit dál.

Odkazy:
facebook: https://www.facebook.com/events/1607580962796600/
heyevent: http://heyevent.com/event/k5jvjgnfrqll6a/freeday-plzen-mesto-subkultury-2015

© Piráti, 2020. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.