• adam_cernoch has delete permissions
 • @plk_f has upload permissions
 • @ALL has read permissions
 • lukas.novy has no permissions

Den pro vás - Zábavné odpoledne "Mozek v naší hlavě - co s ním?" Evropský den mozku - 11.3. - POZOR ZMĚNA MÍSTA KONÁNÍ

Rokycany - 11.3.2014 - tisková zpráva Piráti-Mistní sdružení Rokycansko České pirátské strany

Tato zakletá akce je již minulostí… Nakonec jsme téma museli zcela zrušit a nahradit novým, zcela aktuálním tématem: „Proč POLITIK je sprosté slovo aneb Jsou politici stejně stigmatizovaní jako např. Romové?“ nebo-li také „Politik a z toho vyplývající aspekty pro běžnou nepolitickou činnost…..“

Na základě velmi neseriózního přístupu ze strany spoluorganizátorů jsme se dohodli s Ivanem Bartošem, Vladimírem Franzem a Ivanem Mikolášem, že místo původní apolitické veřejně prospěšné akce uspořádáme narychlo tuto diskuzi. Bohužel, jelikož ředitel školy v Rokycanech zrušil dohodnutou spolupráci týden před konáním, nemohli jsme tuto změnu dostatečně propagovat. Nová FB událost byla založena pět dní před realizací . Přesto Zach's Pub, který nám bez problémů poskytl prostor pro krizový scénář, byl zaplněný zájemci jak o debatu, tak o naše dva tři hosty.

Piráti se nebojí, Piráti umí pružně a konstruktivně jednat, Piráti jsou tu pro Vás. Díky všem za spolupráci i za účast a těšíme se na další akci.

Provizorní videozáznam (dodáme) a foto z akce si můžete prohlédnout ZDE

Narychlo uspořádanou diskuzi sledovaly i Parlamentní listy , které původně chtěly informovat a zdokumentovat akci Evropský den mozku. Ovšem…. obraz politiků dělají PŘEDEVŠÍM novináři. Dovedete si představit, kdyby se každý den několik hodin referovalo o tom, co dělají ředitelé škol po celé republice? Stačil by měsíc intenzivní sledovanosti těchto ředitelů a zkoumání jejich činnosti a soukromí a morálních postojů a celý školní systém by se zhroutil… ale to je na jinou pohádku :-)

A ještě jedna zpráva o akci z pera Petra Vilety

Pokud máte zájem o detailnější informace CO se stalo, čtěte dál…:

~~READMORE~~

Psali o nás v Rokycanském deníku

Bohužel, oba ředitelé škol nemluví vědomě pravdu. Jsem velice ráda, že jsem při všech jednáních byla vždy s dalším partnerem akce, který byl z jiné nepoiltické nezávislé organizace, který vydal spoustu energie i času na přípravu své části dne a může veškeré dohody o zcela nepolitické přípravě a vstřícnosti potvrdit. Ovšem výsledek je bohužel takový, že akce se nekonala, úsilí spousty lidí zmařeno a zajímavé, zábavné i poučné informace nemají diváky…. Otázka zní: Proč se ředitelé takto zachovali? Jsou na vedoucích místech vzdělávání našich dětí, budoucí generace nesolidní či nekompetentní lidé nebo měli z něčeho strach? Z čeho nebo z koho mohli mít strach?

VŠE, CO JE NÍŽE NAPSÁNO, BYLO PLÁNOVÁNO A PŘIPRAVENO, ALE NIKDY SE NEUSKUTEČNILO. Víc jak měsíc a půl byla připravovaná a organizovaná ZCELA nepolitická akce ku příležitosti Evropského dne mozku (11.3.) - celé odpoledne bylo zaměřené na všechny generace v debatách, zábavě a her a měli se zúčastnit profesně různě zaměřené osobnosti - zástupkyně Mensy měla přpravené testování pro zájemce a představení sdružení Mensy, debata „ Mládí a mozek“ pro žáky a studenty se zakladatelem Centra nadání, debata „Stáří a mozek“ pro seniory s lékařkou a psycholožkou, připraveny byly různé logické hry, soutěže a kvízy za pomoci dalších sponzorů (např. obalstní Generali, Techmánia aj.), karneval se soutěžemi pro předškolní děti a vystoupení členů klubu Agility… Toto vše bylo připravováno více jak měsíc 27 lidmi ze 7 různých organizací, aby jeden ze zúčastněných ZÁJEMCŮ o akci zcela bezprecedentně a nesolidně akci týden před konáním bez udání důvodu hlavnímu organizátorovi bez náhrady zrušil!! Jednalo se ZŠ, která o akci sama projevila zájem a bylo dohodnuta realizace všech bodů programu kromě karnevalu. Ten měl být nakonec po dohodě zcela vynechán. …. DŮVOD? Politická příslušnost a angažovanost marginální části účinkujících.

NEKONÁ SE:

Předsedkyně našeho sdružení připravila koncept zábavného odpoledne pro děti, mládež, dospělé i seniory v souvislosti s Evropským dnem mozku. Tento plán byl krajským fórem v hlasování o Projektech pro veřejnost PŘIJAT. Těšit se můžete na možnost anonymních zkušebních IQ testů společnosti Mensa, povídání na téma „Mládí a mozek“, ale také „Stáří a mozek“, Jak používají mozek zvířata - vystoupení Agility klubu se svými chytrými pejsky, soutěž o nejhezčí masku Piráta - každé malé dítě v masce Piráta dostane dárek!, budou připravené pro vás kvízy, hlavolamy, soutěže, výhry a zajímavosti, a samozřejmě občerstvení.

POZOR ZMĚNA: Paní ředitelka ZŠ a MŠ Ing.Anna Valešová v Hrádku u Rokycan, kde jsme chtěli projekt pro děti, mládež i další občany uspořádat, akci uvítala a sama navrhla i další možnou spolupráci do budoucna. Velmi se jí líbil přístup Pirátů prezentovaný Františkem Ulčem - vrátit společnosti peníze získané od státu za určitá procenta získaná ve volbách. Upozornila, že není možné na škole nijak Piráty propagovat či vyvíjet jakoukoli politickou činnost či agitku. Ubezpečili jsme ji, že rozhodně nic takového nemáme v úmyslu. Od začátku jsme vše řešili a sdělovali na rovinu. Předali jsme vytvořené informační letáky a kontakt na web i na FB o akci. Plánovala, jak jednotlivé body programu nejlépe uspořádat, že pozve 2. stupeň na besedu místo odpoledního vyučování, které v úterý mají, že pozve i rodiče, nabídka presentace Mensy a testování se jí velmi líbila. Navrhovala karneval pro malé děti uspořádat také na den dětí, říkala, že na školní zahradě dělají táboráky pro děti a vystoupení psích Agility se jí také líbilo.

Řekla, že vše probere v učitelském sboru a na školské radě. Dohodli jsme si termín, kdy se ozve. Neozvala, neozvala ani den po termínu. Potom nebyla k zastižení. Nakonec jsme po týdenní pauze získali vyjádření… a to bylo velké překvapení, velký kotrmelec, velká změna… jako kdybychom mluvili s úplně jiným člověkem. „VŽDYŤ jsem vám to říkala, že politika do škol nesmí!“ - Ano, my jsme říkali, že to víme a nic nepožadujeme a politiku dělat při této akci nechceme - slíbili jsme to. „VŽDYŤ jsem říkala, že se mi to nelíbí, nezdá!“ - ještě, že jsem nebyla na jednání s p.ředitelkou sama…. Asi to nemá více cenu rozebírat.

Závěr: Marné uplynutí času s příslibem, že je zájem, že akci uskutečníme v nějakém dohodnutém formátu - toto nedodrženo a navíc i popřeno. Nechce nic, žádnou akci, žádnou část akce a ani žádnou spolupráci. :-O Následně jsme okamžitě poptali školy v Rokycanech a zájem o akci byl. Již jsme (VĚŘÍME!) domluveni s panem ředitelem Mgr. Bohumilem Noskem, uskutečnila se dvě setkání, dohodly se detaily, postupy. Věříme a vidíme, že dohody se ještě dodržují. Ovšem jak kde a jak kdo…. Akce se nebude konat v Hrádku u Rokycan, ale v Rokycanech.

Přidejte se k našíFB události Podrobné informace o jednotlivých přednáškách, soutěžích a zábavě jsou na webu spolupořadatelské společnosti Art e Facta v záložce „Den pro vás“.

Těšíme se na Vás!

 • Zástupce sdružení Mensa Vám vysvětlí činnost a aktivity tohoto sdružení, seznámí Vás s různými druhy testů a organizací, které se tímto oborem zabývají. Budete si moci vyzkoušet anonymně vyplnit certifikovaný test Mensy. Tyto jsou pro všechny věkové kategorie - od malých dětí až po seniory
 • TalkShow „Mozek a mládí“ bude na téma vývoje mozku dětí, všechny okolní vlivy versus genetické zákonitosti - to vše budeme zábavnou formou diskutovat s velmi zajímavými osobnostmi
 • Další povídání „Mozek a stáří“ bude naopak o mozku, jeho stárnutí a možnostech, jak ho neustále mít v dobré kondici…
 • Každé dítě, které přijde v kostýmu Piráta, je automaticky zařazeno do losování o pirátské ceny !! Malování, pexeso, kvízy, testy, soutěž o nejmilejšího psa, soutěž o nejhezčího malého Piráta…
 • ukázka Agility - cvičitelů a jejich miláčků, kteří Vám ukáží a poradí, jak komunikovat se psem - nejlepším přítelem člověka…
 • vyhlášení vítězů, rozdání cen, diplomů, zakončení

Evropský den mozku 11. 3.

Evropský den mozku je prvním dnem oslav světového týdne mozku, který začíná každý rok cca 11. března, v některých případech se tento datum i posouvá. Připomínat význam mozku zřejmě příliš nemusíme, neboť bez mozku by žádný živočišný druh nemohl žít a přitom se jedná o nejméně probádaný orgán nejen lidského těla. V souvislosti s tímto světovým dnem se koná mnoho odborných přednášek, kde se schází odborníci z oboru aby předali své nové poznatky a výsledky svých výzkumů široké veřejnosti. Světový den mozku se slaví prakticky celosvětově a v České republice jej zaštiťuje Akademie Věd ČR a na přednáškách se podílí odborníci z neurovědních oborů z Centra neurovědy, České společnosti pro neurovědu J. E. Purkyně a Ústav experimentální medicíny AV ČR. Nejčastějšími tématy přednášek jsou fungování mozku jako takové či konkrétní případy jako je zpracování bolesti, zpracování chutí, vnímání obrazu, přenosu sluchových informací a samozřejmě dostanete i informace ohledně mezinárodních projektů a spoluprací. Další info o odborných přednáškách letošního týdne mozku v ČR můžete získat ZDE

Místo, datum a čas happeningu

 • Místo: Základní škola Jižní předměstí, Čechova ul.855, Rokycany
 • Datum a čas: úterý 11.3.2014 14:00h - 19:00h

Kontakty

 • Helena Jarolímková, koordinátorka za Piráty, 603 829 849, helena.jarolimkova@pirati.cz
 • Mgr. Bohumil Nosek, ředitel školy, zscechova@tiscali.cz
© Piráti, 2019. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.