• @ALL má oprávnění číst
  • @Celostatni forum má oprávnění nahrávat
  • @Registrovani priznivci má oprávnění nahrávat

Krajské sdružení Olomoucký kraj

Příští setkání s Piráty:

Už třetím rokem se jako Piráti zapojíme do akce Ukliďme svět, ukliďme Česko! Ta proběhne v sobotu 8. 4. 2017 a všichni Piráti a příznivci jsou srdečně zváni. Dobrovolníky prosíme aby se hlásili i na oficiální stránce! Budeme tak moci dostat dostatečné množství materiálu. odkaz na fórum facebooková událost

Pirátská Tvrz se chystá na volby!

Členové a příznivci Pirátů ani v létě nezaháleli. Hned na začátku prázdnin při majetínských hodových oslavách přidali svou špetkou do mlýna, když uspořádali veřejný tenisový turnaj ve čtvyřhře. Turnaje se zúčastnilo 16 hráčů a vítězem se stala dvojice otec a syn Grofkovi, když ve finále porazili dvojici Růžička, Ludrovský. Gratulujeme a všem zúčastněným děkujeme! Piráti rovněž vyrobili plavidlo na neckiádu a na vlnách majetínského rybníku Hliník si udělali plovoucí párty, kde nechybělo grillování a pivo - nakonec se pro naše plavidlo vžilo označení „Grilláti z Karibiku“. Akce to byla podařená a děkujeme všem, co se zapojili.

Další akcí, jež vymyslela, zorganizovala a provedla Pirátská Tvrz byla brigáda na mostě přes říčku Olešnici. Zábradlí na stezce z Majetína do Brodku již bylo několik let značně zanedbané a zrezlé. Ač jsme ve vybraných termínech vždy trochu bojovali s nepřízní počasí, za dvě dopoledne se nám společnými silami podařilo zábradlí natřít. Teď vypadá jako nové, a my doufáme, že tak vydrží co nejdéle. Po dobrovolnické opravě lavičky a úklidu černých skládek tak mají Piráti další kladný zářez ve veřejném prostoru, kde žijeme. Díky všem, co pomohli. 14. července proběhl prázdninový turnaj v karetní dovednostní hře - Poker Texas Hold´em. Turnaj se odehrál v salonku v hospůdce Domeček a zúčastnilo se na 14 hráčů. Ve finále byl Václav Šlajs poražen Jakubem Růžičkou, a ten si tak odnesl diplom za první místo. Pokerový turnaj má dobrou odezvu, a tak můžeme očekávat další v podzimním termínu, a to 6. 10. od 18:00.

Bezpochyby největší akcí, do které se naše místní sdružení letos pustilo, byl jubilejní desátý ročník festivalu Kytary in Majetín, letos dvoudenní a spojený s tradiční akcí pro děti - indiánským během. Konal se 1. a 2. září a start byl naplánován na páteční osmou hodinu večerní, nicméně nám jej trochu zkazil vytrvalý a silný déšť. Lidé tedy začali přicházet o něco později, ale to nakonec vůbec nevadilo. Vše proběhlo podle plánu a jako první se představila zlínská kapela Animal Orchestras, jejich mix stylů od nu-metalu až po rap, chvílemi říznutý beatboxem či jinou muzikantskou improvizací byl vysoce kvalitním úvodem pro celou akci. Následovalo vystoupení olomoucké beatboxerky MC MOU, kterou můžete znát z českých talentových soutěží. Její schopnosti vyluzovat ústy neuvěřitelné zvuky, rytmy a jejich kombinace ohromila všechny zúčastněné. A mohl by to být zlatý hřeb večera, kdybychom v Majetíně ten večer nepřivítali jinou hvězdu první kategorie ve svém žánru. Absolutní špička českého reagge a dancehallu, držitel ceny akademie populární hudby Anděl - zpěvák MessenJah. Zazněly hity jako Neni mi jedno, Podej mi ruku, Ganja je lék a mnoho dalších. Následovala after party v podání českobudějovického ragga/jungle DJe Ladia Rasty. Páteční věčer proběhl výborně a je otázkou, zda ještě někdy zvládneme do Majetína přivést tak kvalitní line-up. Nicméně akce pokračovala hned v sobotu ráno, kdy proběhl krátký workshop impro-týmu brodeckých ochotníků.

Od 14:30 pak startoval indiánský běh a v prvé řadě je třeba poděkovat všem, co pomohli s přípravami, průběhem či úklidem. Zapojilo se rekordní množství spolků z Majetína a okolí. Děti měly možnost zkusit si vrhání sekerami, střelbu z luku, jízdu na koni, bubnování a spoustu dalších atrakcí a úkolů na celkem deseti stanovištích. Když se jim podařilo posbírat všechna razítka do mapy „čerokýzské stezky“, proběhl příjímací rituál do kmene Čerokýzů a odměnou jim byly špekáčky na oheň a dětská diskotéka. Krom toho bylo v areálu mnoho doprovodného programu - malování na obličej, výroba indiánských čelenek, již zmínené vrhání seker, bubínky v indiánském teepee, omalovánky apod.

Prostor mezi indiánským během a večerním programem pak zaplnila hra na kytary a zpěv okolo táboráku. Paradoxní je, že právě za tuto „produkci“ chtěla OSA vybírat výpalné. Nakonec jsme to uhádali, že to bylo hraní spontánní a neplánované, ale považte, jak je to absurdní, že by se za plánované hraní u táboráku platit mělo. Obzvlášť, když byl vstup po celou dobu zdarma. Ve 21:00 pak začla hrát hudba opět z pódia. Tam už pařáty OSA nesahají, neboť všechny kapely hrály své autorské písně a zastupování u OSA nejsou. První se představila brněnská kapela Šlanastyka, kde basuje majetínský rodák J. Divila. Kluci v odvážných indiánských kostýmech rozjeli svou show na plné pecky. Následovala Human Puppet - hardcorová parta z Dubu nad Moravou, která předvedla jeden z nejtvrdších a nejhlasitějších koncertů, který pódium majetínského ozdravného centra kdy zažilo. Sobotní noc tradičně zakončili domácí pankáči Session. Několik odvážlivců pak přespalo v indiánském teepee a ráno tak mohli pomoct s úklidem. Ještě jednou bychom rádi poděkovali všem, co jakkoli přispěli k hladkému průběhu celé akce.

Ještě je nutno zmínit, že součástí akce byl i pirátský stánek s nafukovacími balonky pro děti a aktuálními pirátskými listy pro rodiče. Na parkovišti vedle koupaliště odpoledne zaparkoval vězeňský autobus, který je rovněž součást pirátské kampaně do sněmovních voleb. Proběhla tak i prohlídka tohoto veterána a technické kuriozity. Mnohé lidi však více zajímaly karikatury politiků a jejich kauz, které jsou na autobuse vyobrazeny a jež si získaly velkou mediální pozornost. Však také podle posledních průzkumů a kurzů sázkových kanceláří Piráti do sněmovny míří. Průzkum Médea research pro časopis Týden zveřejněný 4. 9. dokonce umisťuje Piráty s 8,8% na čtvtrté místo před ODS, lidovce i TOP09. To jsou pozitivní zprávy, a tak doufáme, že i Olomoucký kraj bude mít svého Pirátského zástupce ve sněmovně. Lídrem kandidátky je Bc. Vojtěch Pikal, specialista v informačních technologiích. Naše místní sdružení bude mít na kandidátce také své zástupce. Dvojkou kandidátky je Ing. et Ing. Martin Šmída, na 17. místě je Radek Vojtek z Brodku u Přerova a 20. místo obsadil předseda našeho sdružení Ing. et Ing. Radim Studený. Všichni podporujeme Vojtu Pikala, neboť jsme přesvědčeni, že by tu práci dělal opravdu skvěle. A jen nás trochu mrzí, že se nemohl dostavit na festival, protože by byl velmi kompetentní odpovídat na všechny politické dotazy, které se během těch dvou dnů vyskytly. Třeba se nám ještě podaří do voleb takovou návštěvu zorganizovat.

Pirátský festival svobodné hudby v Majetíně

Už je tomu 10 let, kdy se parta mladých lidí z Majetína rozhodla rozčeřit stojaté vody venkovského kulturního programu svým kytarovým festivalem. Začínal se třemi kapelami, občas okořeněnými promítáním nezávislých filmů. Za tu dobu si našel mnoho stálých příznivců.

Letos se tento festival dočkal svého desátého výročí a oslaví jej nebývale. Letos bude festival Kytary in Majetín dvoudenní a koná se 1. a 2. září. V areálu majetínského koupaliště zazní první tóny v pátek večer. Hlavní hvězdou večera je jistě zpěvák MessenJah, držitel ceny akademie populární hudby Anděl v kategorii Reggae/ska za kompilaci Sklizeň. Předskakovat mu bude zlínská kapela Animal orchestras a olomoucká beatboxerka MC Mou, která je známa především díky televizním talentovým soutěžím.

Sobotní program pak začíná hned ráno, kdy divadelní ochotníci z Brodku u Př. předvedou svou impro-show, do které se může zapojit i kdokoli z návštěvníků.

Odpoledne pak startuje tradiční program pro rodiny s dětmi známý jako Indiánský běh. Děti si vyzkouší mnohé indiánské dovednosti a odměnou jim bude dětská diskotéka a zpívání a hraní na kytary u táboráku.

Nicméně, jakmile se setmí, začíná opět hudební produkce na hlavním pódiu a zahrají kapely, které se na tomto festivalu v minulosti již objevily, jako např. brněnská Šlanastyka, Human puppet z Dubu nad Moravou nebo místní pankáči Session, z jejichž řad organizátoři této akce pocházejí.

Vstup je zdarma, v průběhu akce se vybírá do kasičky dobrovolný příspěvek na kapely.

Pirátská Tvrz aneb každý může měnit svět kolem sebe

Několik (nejen) mladých lidí se to snaží vytrvale dokazovat v Majetíně a okolních obcích na pomezí olomouckého a přerovského okresu. Začli už před více než než 10 lety, když rozčeřili vody tradičního vesnického kulturního programu svým rockovým festivalem Kytary in Majetín. Na festivalu vystupovaly méně známé kapely z regionu a vstupné bývalo zpravidla dobrovolné. S Piráty se především radili, jak uspořádat festival bez poplatků OSA a dalším kolektirvním správcům. Později k hudebním vystoupením na festivale Kytary in Majetín přibylo i promítání filmů regionálních tvůrců. Letos 1. a 2. září bude již desátý ročník této akce, který se mezitím rozrostl na dvoudenní multižánrový festival s odpoledním programem pro rodiny s dětmi. „Kytary in Majetín dospívají s námi. Když jsme byli mladí pankáči, bylo to hlavně o punku, metalu a jiné hlasité kytarové muzice. Teď když má Martin dvě děti všichni dostudovali, tak se se to trochu zklidnilo a každej si tam najde to svoje.“ říká jeden z pravidelných účastníků festivalu Vladimír Kubala.

Až do roku 2013 tato skupina fungovala víceméně neformálně, poté se její cesty protly s Českou Pirátskou stranou. Tak vzniklo 1. 12. 2013 Místní sdružení Pirátská Tvrz, které má od té doby má formální strukturu, volené předsednictvo, vlastní rozpočet a daleko širší rozsah činnosti a také vlivu na veřejný prostor, jež sdílíme. „Všeobecně vládne názor, že politika je špinavá a kdo se k ní přiblíží, ten se taky ušpiní. Nás prostě zajímalo, jestli je to pravda. A faktem je, že si to i my tak trochu myslíme pořád. Ovšem s tím rozdílem, že jsme osobně poznali, že Piráti se skutečně nepodobají žádné z jiných politických stran v Česku. Pirátská strana se ukázala jako svobodná, demokratická a decentralizovaná. Pod její vlajkou se nám funguje pohodlně a myslím, že je to oboustranně výhodné.“ shrnuje zvolený předseda MS Pirátská Tvrz a kytarista v několika místních rockových kapelách, Radim Studený.

Piráti nejprve pomohli se zpracováním žádosti o informace podle §106 a vytvořením petice za záchranu lipové aleje v Brodku. To se podařilo, a tak je možnost v Brodku na Masarykově náměstí obdivovat vzrostlé zdravé lípy i nadále. Následně Pirátská Tvrz spojila síly s projektem Ukliďme Česko a uspořádala dobrovolnický úklid černých skládek kolem potoka na hranici katastrů Majetína, Brodku a Kokor. Jindy zase členové a příznivci Tvrze vystihli příznivé podmínky pro pozorování noční oblohy, především Saturnu, Jupitera a Marsu a znovu tak na jeden večer nechali oživnout dávno nepoužívanou a takřka zapomenutou hvězdárnu v Brodku. Přes internet se podařilo pozvat poměrně hodně lidí a účast nočního pozorování předčila všechna očekávání. Jindy si zase majetínští Piráti všimli rozbité lavičky poblíž hřiště a dětských prvků, kterou rády využívaly maminky. Lavičce mnoho let chybělo opěradlo, tak se kluci z Tvrze vyhecovali a během jednoho dopoledne lavičku opravili. Takové akce jsou pro Tvrz typické - nestojí skoro žádné peníze, chtějí jen trochu organizace a nadšení udělat správnou věc. Krom těchto aktivit se členové a příznivci Tvrze účastní i běžného obecního společenského života, a tak byla možnost shlédnout pirátské plavidlo na místní neckiádě nebo autentické vystoupení v roli Bob Marley and the Wailers na majetínském kácení máje. Nefinančně podporují i místní mladý klub malé kopané Real Material. „Mám v plánu tady žít a vychovávat děti, takže mi logicky záleží na tom, jak to tu vypadá a kam to směřuje. Některé věci zvládneme sami, jiné je ale potřeba schválit v obecním zastupitelstvu, a tak naše další kroky směřovaly tímto směrem.“

Aby mohli majetínští a brodečtí Piráti ještě více přispět veřejnému dění, rozhodli se kandidovat v komunálních volbách v roce 2014. Na to, že to byly jejich první volby, byl výsledek uspokojivý. V Majetíně dosáhli 11% a mají zastupitele, v Brodku skončili těsně pod čarou, nicméně i tam dostali šanci účastnit se v komisi pro rozvoj.

V zastupitelstvu se Pirátům podařilo prosadit také mnoho dobrého - zavedení transaprentního účtu obce, veřejný dotazník na řešení konkrétních problémů (odpady, kabelovka, pyrotechnika v obci, atd.), prodloužení otevírací doby dětského hřiště, připomínky k investičním akcím, které se až časem ukázaly jako platné. „Je to vlastně příjemný pocit zastupovat nemalou část občanů Majetína. Na komunální úrovni je skvělé, že znáte své voliče a oni znají vás, ledacos se dá probrat i v hospodě u piva. Ač jsem ze všech zastupitelů nejmladší, nevnímám to jako handycap. Zapojil jsem se do redakční rady, v obecním čtvrtletníku provádím gramatickou korekturu, dostal jsem možnost připomínkovat tvorbu nového obecního webu, tvorbu vyhlášky omezující noční klid, apod. Snažím se přinášet nové pohledy na různé problematiky a v souladu se svým mandátem hájit zájmy mladých lidí, rodin a všech svobodomyslných lidí, od kterých mi tento mandát byl svěřen. Ale hlavně mě to baví, bez toho to dělat nejde.“ připomíná zastupitel v Majetíně a člen Pirátské Tvrze Martin Šmída

V roce 2016 byl právě tento člen místního sdružení zvolen celostátním fórem Pirátů za místopředsedu strany a následně kandidoval jako lídr do krajských voleb v Olomouckém kraji v koalici „Piráti + Změna + ProRegion → Kraj nové generace. Ke vstupu do krajského zastupitelstva ještě několik hlasů chybělo, nicméně za zmínku stojí právě výsledky v Majetíně (16%), v Brodku (12%) či v sousedním Citově (13%), jež jsou oceněním dosavadních aktivit a výrazem důvěry.

„Jsem rád, že mi členové pirátské strany dávají možnost sdílet s nimi snahu o změny ve společnosti. Díky tomu mohu představovat živoucí důkaz, že každý může měnit svět okolo sebe. Stačí jen chtít. A byl bych rád, kdyby se i na krajské a celostátní úrovni podařilo Pirátům to, co se nám zatím daří v našem malém venkovském místním sdružení.“ věří Martin Šmída, místopředseda Pirátů. Pirátská Tvrz je dnes pevnou součástí obecního života a aktivita mladých lidí je příslibem pro budoucnost.

Brodek u Př. Brodek u Přerova INDECT Jeseník KSOLK Kokory MS Olomouc MS Pirátská Tvrz MS Pirátská tvrz MS Prostějov MS Přerov Majetín Martin Šmída Michaela Skokanová Miloš Zmeškal OSA Občané pro Olomouc Olomouc Olomoucký kraj PRO-REGION Petr Kapounek Petr Lysek Piráti Prostějov Přerov Svobodná kultura Tovačov VyOsení Změna Změna pro Prostějov demonstrace dělba moci festival kampaň komunální volby krajské předsednictvo krajské volby místní předsednictvo místní sdružení petice pozvánka punk přímá demokracie session svobodná kultura volby založení zasedání úklid Šumperk

Další zprávyKrajské předsednictvo

petr_kapounek.jpg

„Stát má dělat veřejnou službu, ne z veřejnosti sluhu.“

Kontaktujte nás

Sledujte nás

Podpora sdružení

Krajské orgány

Krajské odbory

Místní sdružení

© Piráti, 2017. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.