• @administrator_-_vedouci_ao has delete permissions
  • @cen_koord has upload permissions
  • @cen_ao has upload permissions
  • @ALL has read permissions

Piráti se postavili proti těžbě pod Karvinou

Krajské sdružení Pirátů v Moravskoslezském kraji začalo spolu s občanským sdružením OPS spolupracovat se sdružením Občané proti těžbě. Hlavními důvody spolupráce je, že společnost OKD oznámila svůj záměr rozšířit těžbu pod lokalitami Karviná-Darkov, Starý Ráj, Staré Město. Jedná se o lokality na pravém břehu řeky Olše, které měly zůstat nedotčeny důlními vlivy.

~~READMORE~~

Karviná – Staré Město je historicky významná okrajová část města s rodinnou zástavbou, která se již od 90. let minulého století opět začala rozšiřovat. Původní domky jsou již dlouhá léta místními obyvateli opravovány. V této části byla po roce 1995 za nemalých státních dotací vybudována průmyslová zóna, ve které je zaměstnáno přibližně 1600 lidí. Vedení města je silně nakloněno záměrům soukromé firmy, která svým rabováním přírodního bohatství (činnost OKD a.s. již nemá s těžbou dlouhá léta moc společného) devastuje životní prostor a majetek mnoha obyvatel Karviné. Rekultivace měsíční krajiny, která po rabování přírody zůstává, bývá často hrazena z fondů našeho státu, a to i přes miliardové zisky firmy.

Vyvstává tedy otázka, co bude s 1600 místy v průmyslové zóně. Navíc průmyslová zóna má potenciál k rozšiřování. OKD a.s. nabízí možnost zachování 3500 pracovních míst, bohužel jsou přes dodavatelské firmy zaměstnáváni hlavně zahraniční občané, za které OKD a.s. nemusí platit českému státu sociální a zdravotní pojištění. Co zůstává zbývajícím 50 000 obyvatelům? Haldy hlušiny či laguny s kaly?

Dne 23. 3. 2012 se uskutečnila schůzka zástupců OKD a.s. s občany Karviné, jichž dorazilo něco přes tisíc. Je zarážející, že se této schůzky nezúčastnil nikdo ze zástupců města, kromě tiskové mluvčí, která dle svých slov mluvila za město, leč byla zde jako občan.

Město tím dává jasně najevo, že se vše „upeklo“ za zády občanů a nyní již bude probíhat z jeho strany pouze jakási obdoba informační kampaně s cílem protlačit tajně připravený záměr. Magistrát jako účastník jednání o plánované těžbě neukázal, jakým způsobem a s jakým výsledkem s těžaři jednal, či dále jednat míní, a co a za jakých podmínek vyjednal pro město a jeho obyvatele. Skutečnost, že měl možnost předvést výsledky jednání na této schůzi a neučinil tak, může znamenat, že nemají zájem se s občany přímo konfrontovat a veškerou „špinavou práci“ nechávají na druhé straně, která je na podobný styl jednání zvyklá.

I přes velice emotivní atmosféru se občané města dozvěděli zajímavou věc. I přes to, že všechna průmyslová odvětví se rozvíjí směrem vpřed, důlní průmysl jde opačným směrem. Nové technologie, které OKD a.s. využívá, jsou tedy méně šetrné a nedovolují použít tzv. zakládky, kdy dojde k nahrazení původního materiálu. Tímto dojde ke snížení poklesů krajiny a vlivu na okolní obyvatelstvo. Vzhledem ke směru,který si OKD. a.s. vybralo, je jenom otázkou času, kdy se snad vrátíme do časů, kdy budou horníci nuceni používat petrolejové lampy a kanárky.

Dalši informace je možno získat na stránkách http://www.karvinaciprotitezbe.cz/.

Piráti jsou spolu se sdružením Občané proti těžbě, o.s. OPS, o.s. FRYGATO-EKO, o.s. Orlovák a o.s. SOPKA podepsáni pod otevřený dopis adresovaný vládě ČR. Stát má totiž dle článku 7 Ústavy České republiky dbát o šetrné využívání přírodních zdrojů a ochranu přírodního bohatství. Což se vzhledem ke zkušenostem s OKD a.s. z dob minulých díti nebude.

© Piráti, 2024. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.
regiony/moravskoslezsko/tiskove-zpravy/pirati_se_postavili_proti_tezbe_pod_karvinou.txt · Poslední úprava: 25.04.2012 18:57 autor: martin kucera