• @ALL má oprávnění číst
  • @Celostatni forum má oprávnění nahrávat
  • @Registrovani priznivci má oprávnění nahrávat
  • lukas.novy nemá žádná oprávnění

Hradecký kraj řeší problémy zdravotnictví liknavě a nekompetentně

(Hradec Králové 2. 3. 2016)
Piráti porovnali Koncepci pro zdravotnictví Královéhradeckého kraje 2011-2015, vypracovanou Zdravotnickým holdingem Královéhradeckého kraje a.s. s aktuálním stavem, a musí konstatovat, že se ji nedaří uvádět v život. To bude nutné napravit. Řešením, které vyplývá z krajského programu Pirátů a Strany zelených, bude lepší využívání finančních prostředků, které by se dalo shrnout do stručné zásady: Méně peněz do betonu a léků, více peněz pracovníkům ve zdravotnictví.

Situace v kraji přitom dnes není nijak povzbudivá. Celý kraj se potýká s nedostatkem sester i lékařů. Ruší se nepřetržité provozy, v Novém Bydžově se kvůli nedostatku lékařů musela zrušit jednotka intenzívní péče. V krajských nemocnicích v Náchodě, Jičíně, Trutnově a Dvoře Králové chybí asi 30 lékařů, nejhorší je situace na internách, neurologiiích, ARO, LDN či na odděleních gynekologicko-porodnických.

Dalším nezdarem je poslední zpráva o zrušení tendru modernizace nemocnice v Náchodě. To je v oblasti konceptu zdravotnictví další nesplněný slib vedení kraje, tvořeného ČSSD a KSČM. Projektová dokumentace vypracovaná kanceláří JIKA-CZ je natolik nekvalitní, že miliardový tendr na její rekonstrukci musel být zrušen.

„Přestože modernizace nemocnice v Náchodě byla oblíbeným tématem předvolebních slibů, po volbách se ukázalo, že Rada nebyla ani napodruhé schopna realizovat výběrové řízení. Přehnané ambice politiků musí být napříště korigovány odborníky, kteří dokážou střízlivě posoudit a stanovit, co je pro občany kraje reálné v dohledné době vybudovat. Následně je třeba s maximální transparentností vybírat nejen firmy, které nemocnici zmodernizují, ale i firmy, které vypracují projekt pro výběrová řízení“ komentuje situaci Pavel Bulíček, místopředseda Pirátů Královéhradeckého kraje.

Piráti jdou do krajských voleb v koalici se Stranou zelených. Společně si uvědomují, že objem finančních prostředků do zdravotnictví je konečný. Podle experta MUDr. Davida Buky je technické vybavení krajských nemocnic dostatečné, ale bez kvalifikovaného personálu je sebelepší přistroj k ničemu. Proto se budou snažit vytvářet lepší podmínky především lidem, kteří ve zdravotnictví pracují. Zcela v duchu hesla „méně peněz do betonu a farmaceutických firem, více peněz lidem“.

Kontakt

ing. Ing. Roman Kučera, krajský mediální odbor
roman.kucera@pirati.cz
603 268 338

bc. Bc. Pavel Bulíček, místopředseda krajského sdružení.
pavel.bulicek@pirati.cz
603 404 924

© Piráti, 2019. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.