• Tobias Esner má oprávnění mazat
  • @ALL má oprávnění číst
  • @Celostatni forum má oprávnění nahrávat
  • @Registrovani priznivci má oprávnění nahrávat

Pirátské Brno a otevřená radnice

Díky Vašim hlasům získalo v podzimních volbách hnutí ŽÍT Brno s podporou Pirátů 11,89% hlasů. Spolu s dalšími politickými subjekty se tak překvapivě stalo součástí vládnoucí koalice na brněnském magistrátě. Na dvou ze sedmi vyválčených zastupitelských křeslech sedí právě Piráti. Slibují transparenci a otevření radnice občanům. Využije Pirátský radní pro otevřenost a informatiku příležitost uvést Pirátské nápady do praxe? A co to vlastně znamená, taková otevřená radnice?

Jednoduše řečeno otevřená radnice je idea, prosazující právo obyvatel města na otevřenost, tj. na svobodný přístup k informacím tak, aby bylo možné účinně kontrolovat nakládání s veřejnými prostředky a současně se snaží o lepší zapojení veřejnosti do rozhodovacího procesu. Otevřená radnice v Brně bude tyto principy realizovat pomocí několika nástrojů, z nichž se jmenuje otevřená data.

Myšlenka otevřených dat spočívá v informacích o fungování a správě města či státu, volně dostupných pro každého - tedy především bez omezení kopírovacího monopolu. Veřejná správa zveřejní svá data na Internetu tak, aby s nimi mohla volně pracovat veřejnost. Důležité je, že data jsou dostupná kdykoliv a komukoliv. otevřená data umožní díky sdílení zvýšit efektivitu práce. Podporují a inovují ekonomiku. Poskytují podnikatelské příležitosti - pro firmy se totiž jedná o „polotovar“, který mohou buď přímo využít ve svých aplikacích nebo jej jen mohou obohatit o další data a vzniklý balíček komerčně i nekomerčně šířit dál. Jedná se o nenahraditelný informační zdroj pro novináře. Otevřená data také umožní kontrolu hospodaření s veřejnými financemi. V neposlední řadě se občané díky snadné dostupnosti informací mohou lépe zapojit do správy města.

Klasickým příkladem využití otevřených dat v Brně bude tzv. rozklikávací rozpočet. Rozklikávací rozpočet umožňuje jednoduše zobrazit informace o hospodaření města na vašem počítači. Díky této službě budou mít v brzké době všichni občané možnost si v přehledné formě prohlédnout strukturu rozpočtu přímo na internetových stránkách brněnského magistrátu. „Ze spolupráce s úředníky na Odboru magistrátní informatiky mám dobrý pocit,“ sdělil nám Jiří Ulip, radní pro otevřenost a IT za Žít Brno a Piráty. „Sice všechno nejde tak rychle a jednoduše jak jsem si původně představoval, ale v principu se shodujeme, že otevřená data jsou správná cesta a že rozklikávací rozpočet je dobrou ukázkou jejich využití. Věřím, že se nám ho povede dotáhnout do prezentovatelné podoby během několika měsíců.“

Vydal: Mediální odbor Jihomoravského kraje

© Piráti, 2017. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.