• Tobias Esner má oprávnění mazat
  • @ALL má oprávnění číst
  • @Celostatni forum má oprávnění nahrávat
  • @Registrovani priznivci má oprávnění nahrávat

Piráti a Žít Brno jdou otevřít Brněnský magistrát

Piráti se v Brně rozhodli spojit síly s Žít Brno a společně s dalšími aktivisty vyráží rozvířit kalné magistrátní vody. Ve volbách do Zastupitelstva města Brna, které proběhnou 10. a 11 října jdou pod číslem 7. Hlavním pirátským cílem je zapojit občany do dění a rozhodování ve městě a proaktivně zpřístupnit informace, o které teď již mohou lidé žádat, ale kvůli absenci moderních technologií je proces zbytečně náročný jak pro žadatele, tak pro úředníky. Informace chce být svobodná.

Ačkoliv se Piráti obvykle věnují globálnějším tématům, rozhodně nepodceňují ani možnost aplikovat pirátské myšlenky v komunální politice. Na rozdíl od starých politických stran si ale nemyslíme, že nutně musí mluvit do všech oblastí života ve městě, a tak se rozhodli spojit se s názorově velmi blízkým sdružením Žít Brno, které se v mnoha lokálních otázkách orientuje lépe a navíc zastřešuje i další Brňáky, kterým není jedno, co se v jejich městě děje. Věříme, že společně dokážeme oslovit lidi, kteří už jsou znechucení místní arogancí moci a že z Brněnského magistrátu uděláme instituci, které si budou moci vážit.

Piráti věří, že nejsnazší cesta k zodpovědné a spokojené společnosti je informovanost. V současné době je samozřejmě možné žádat o informace podle zákona 106/1999 Sb., Piráti nicméně tuto procedůru považují za zdlouhavou a nepohodlnou jak pro žadatele, tak pro úředníky, kteří by se místo rešerším a odpovídání na žádosti mohli věnovat užitečnější agendě. Piráti se budou zasazovat o vývoj Metropolitního informačního systému (MIS) v souladu s principy svobodného softwaru. Jednou z jeho stěžejních funkcí bude možnost označit jakýkoliv obsah (např. dokument, rozpočet) jako veřejný, čímž dojde k jeho automatickému zveřejnění na webu města. Nicméně než Piráti přistoupí k debatě o vývoji MIS, mají v úmyslu provést důkladnou revizi IT strategie Magistrátu i stávajících řešení. „Pochybně nastavenou koncepci pěkně dokládá kauza okolo brněnského turistického webu,“ uvedl leader Pirátů Jiří Ulip. „Jsme si jistí, že pokud se takto tristně přistupovalo k webu, který je všem na očích, najdeme v interních magistrátních systémech i zajímavější příklady, o které se samozřejmě se všemi rádi podělíme,“ dodal. Piráti jsou přesvědčeni, že tam, kde je transparence, není prostor pro korupci.

Více informací najdete na chcu.zitbrno.cz.

Kontakt: Jiří Ulip, lídr za Piráty ve volbách do Zastupitelstva města Brna , (776 845 776, jiri.ulip@pirati.cz)

© Piráti, 2018. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.