• @ALL má oprávnění číst
  • @Celostatni forum má oprávnění nahrávat
  • @Registrovani priznivci má oprávnění nahrávat
  • lukas.novy nemá žádná oprávnění

Obyvatele Brna čekají pozitivní změny na magistrátu. Nový radní Tomáš Koláčný zapojí veřejnost do rozhodování o městě

21. 6. 2016, Brno - Dokončit projekt parcitipativního rozpočtování, zapojit více občany Brna do dění i rozhodování o městě a otevřít magistrát co nejvíce lidem. Takové jsou cíle pirátského radního Tomáše Koláčného, který bude v Radě města Brna zodpovídat za otázky otevřenosti a participace veřejnosti.

Tomáš Koláčný (24) doposud působil jako předseda zastupitelského klubu Žít Brno s podporou Pirátů. Jako místopředseda komise informatiky a otevřednosti se podílel na tvorbě ICT strategie města a přípravě stanov spolku Otevřená města, jehož je Brno členem. V představenstvu Tepláren Brno se podílel na přípravě koncepce velkých výrobních a lokálních zdrojů.

Participativnímu rozpočtování, tedy možnosti, že občané sami určí na co půjde část městského rozpočtu, se věnuje dlouhodobě. Připravoval pilotní verzi projektu, kterou již radní schválili, v podobě, která nemá v ČR obdoby. “Vzhledem k rozsahu a unikátnosti brněnského pojetí participace i k dalším možnostem, které různé formy přímé demokracie nabízí, jsem uvítal možnost podílet se na jejich rozvoji jako radní. Chci se zaměřit na to, aby byl úřad skutečně otevřený a měl zájem se s lidmi i institucemi na území města bavit a aby byl jejich názor při rozhodování v rámci vedení města patřičně zohledněn.” upřesňuje Tomáš Koláčný.

V Radě města Brna vystřídal pirátského kolegu Jiřího Ulipa, který měl v gesci otevřenost a informatiku. Ten za dva roky stihl iniciovat zapojení spolku Otevřená města, prosadit pilotní verzi rozklikávacího rozpočtu města a jednotlivých městských částí a zavést povinnost všem městským firmám automaticky zveřejňovat veškeré ze zákona zveřejnitelné smlouvy. Podílel se na vypracování, schválení a zveřejnění ICT strategie města a položil procesní základy pro obecnou implementaci otevřených dat. “Pro mne osobně to sice znamená, že se kvůli pracovnímu vytížení o post uvolněného radního nemohu ucházet, ale jsem si jistý, že Tomáš výzvy zhostí se ctí. Ani já ale úplně nemizím a budu se i nadále věnovat projektům souvisejících s městskými otevřenými daty.” dodává Jiří Ulip.

Na začátku změn na magistrátu byla krize brněnské koalice vyvolaná rozepří mezi KDU-ČSL a hnutím ANO 2011. Po osmi týdnech je podepsána nová koaliční smlouva měnící stávající uspořádání na magistrátu a rozšiřující koalici o TOP 09. Cílem nové koalice je pokračovat v rozběhnutých projektech zaměřených na sociální začleňování, výstavbě stadionu Za Lužánkami, rozvoji výstavnictví, vytvoření koncernového řízení městských firem a mnohých dalších.

___

Kontakt:

Radek Holomčík, vedoucí Mediálního odboru JMK, radek.holomcik@pirati.cz, 728 034 460
Tomáš Koláčný, Radní města Brna pro oblast otevřenosti a participace obyvatel, tomas.kolacny@pirati.cz, 736 661 244

© Piráti, 2019. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.