• @ALL má oprávnění číst
  • @Celostatni forum má oprávnění nahrávat
  • @Registrovani priznivci má oprávnění nahrávat
  • lukas.novy nemá žádná oprávnění

Kde se schovávají brněnské smlouvy

Jako skalní optimista jsem přesvědčený, že se nám už povedlo zveřejnit pěkných pár věcí, takže mne vždycky poněkud zarazí, když se pak setkám s výtkou, že nic nezveřejňujeme. Trochu jsem se nad tím zamyslel a zkusil jsem se vžít do role běžného uživatele, který čeká, že mu jeho oblíbený vyhledávač na dotaz městské smlouvy vrátí něco smysluplného. Dojem z tohoto cvičení už byl o poznání méně optimistický.

Předesílám, že na dlouhodobém řešení optimalizace vyhledávání a struktury městského webu už nějakou dobu pracujeme. Chceme to ale mít opravdu dobře vymyšlené, což ovšem znamená, že to nebude hned. Abych ale v mezidobí běžnému uživateli aspoň trochu ulehčil od vymýšlení vyhledávacích dotazů a proklikávání se webem, dal jsem dohromady stručný přehled míst, kde brněnské smlouvy hledat. Koneckonců se to určitě bude hodit i mně samotnému, protože ani já všechny lokace nenosím v hlavě.

Statutární město Brno

Magistrát má jednoduchý web http://zakazky.brno.cz/, kde se můžete dozvědět o tom, co a za kolik nakupujeme. Pokud byste se chtěli na výběrka a případně na smlouvy, které z nich vzešly, podívat detailněji, pak se můžete prokliknout na jeden ze dvou profilů zadavatele. Pod tímto běžnému uživateli ne úplně známým názvem se skrývá portál, kam město dává informace o otevřených výběrových řízeních. Pokud se tedy chcete ucházet o nějakou městskou zakázku, rozhodně profily sledujte.

http://sluzby.e-zakazky.cz/Profil-Zadavatele/c74afc13-ac57-46ce-8225-99826ed87c64

https://www.tendermarket.cz/Z00000765.profil

Městské společnosti

Od ledna dávají městské společnosti, které plně vlastníme, smlouvy nad 50 tisíc do Registru smluv Ministerstva vnitra. Je to naše příprava na platnost zákona o registru smluv a původně to také byla pojistka pro případ, že by byl býval neprošel v tak ostré podobě, jak prošel. Senátoři se vcelku snažili vyrazit mu zuby, ale poslanci se naštěstí nedali a zákon tak stanoví, že smlouva, která po 30. červnu nebude v registru, prostě neplatí.

Každopádně je ale nutné říci, že registr není příliš intuitivní a dýchnou na vás pomalu devadesátá léta. „Nejsnazší“ způsob, jak v něm najít smlouvy brněnských firem je jít do pokročilého vyhledávání a pak použít pole „ID DS publikujícího“. Zkratkou DS se myslí datová schránka a seznam jejich ID najdete níže (můžete použít i název firmy, ale u ID máte jistotu, že vám tam nebude něco chybět).

https://portal.gov.cz/portal/rejstriky/data/10013/indexH.html

Vyhledávání v registru smluv

Podtrženo sečteno, myslím si, že se zveřejňováním smluv jsme na správné cestě. A pevně doufám, že teď už to tak bude vidět i pár z těch, kteří něco nemohli najít :).

_

Kontakt:

Jiří Ulip, pirátský Radní města Brna pro Informatiku a otevřenost, tel: 776 845 776, jiri.ulip@pirati.cz
Tomáš Koláčný, místopředseda jihomoravského krajského sdružení, tel: 736 661 244, tomas.kolacny@pirati.cz

© Piráti, 2019. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.