• @ALL má oprávnění číst
  • @Celostatni forum má oprávnění nahrávat
  • @Registrovani priznivci má oprávnění nahrávat
  • lukas.novy nemá žádná oprávnění

Brno-Židenice - občané Centrum Elliptica nechtějí

V brněnské čtvrti Židenice je v přípravě projekt výškové budovy s názvem Centrum Elliptica. V těsné blízkosti objektu Nová Osada, kde sídlí i radnice městské části a některé úřady, má vyrůst patnáctipatrová budova, která spolehlivě zastíní i blízký objekt domova pro seniory.

Proti projektu se mezi občany zvedla vlna odporu. Budovy v Židenicích, tedy pokud nepočítáme paneláky juliánovského sídliště, nevynikají nijak výraznou výškou a rozdíly mezi sousedícími budovami jsou většinou v mezích urbanistických doporučení. Centrum Elliptica by však mělo být 3 krát vyšší než sousedící budovy a spolehlivě překoná i věž nedalekého kostela sv. Cyrila a Metoděje. Místním se to přirozeně nelíbí. A nelíbí se jim ani fakt, že díky projektu přijdou o část zeleně v Tyršově sadu.

Žideničtí radní však místo svých voličů poslouchají spíše investora stavby, firmu Global Trade Property s.r.o., zastupovanou panem Ščukou. Radnice nejen, že nezadala zpracování variantních studií, ale ani se nezeptala na názor místních občanů. Ačkoli městská část vydává vlastní zpravodaj, vlastní webové stránky a informační tabule, o přípravě projektu mlčela! V rozporu s veřejně projednaným „Regulačním plánem Židenic“ z roku 2001 zastupitelstvo již vyřadilo část Tyršova sadu z kategorie „nejvýznamnější zeleně“ a radní navýšili index podlažních ploch (IPP) na pozemcích při ulici Gajdošova (v sousedství Zlaté Prahy) z hodnoty 2 – 3 na hodnotu 4,75. O důvodech, jež volené zástupce občanů k neinformování svých voličů a dalším krokům vedly, můžeme pouze spekulovat…

Není tedy divu, že proti projektu byla sepsána petice:
http://www.ulozto.cz/xji82cg/petice-final-pdf

Ta požaduje revokaci již podniknutých kroků a uspořádání místního referenda o stavbách (sporná je i plánovaná výstavba tří bytových domů při ulici Líšeňská). Podrobně o dění okolo projektu informuje Občanské sdružení Židenice na své facebookové stránce:
http://www.facebook.com/pages/Občanské-sdružení-Židenice/112523462270923

Piráti v podobných sporných případech vždy navrhovali použití referend. Pro zastupitele by vůle občanů, vyjádřená v plebiscitu, měla být závazná nad rámec současného zákona o obecním referendu. Ve Švýcarsku, kolébce novodobé přímé demokracie, totiž také nevyžadují nějakou minimální účast a řídí se heslem: „Kdo má zájem, ten rozhoduje.“ Jsme tedy za požadavky petice jen rádi a souhlasíme s nimi.

Kontakt:
* Jaroslav Kučera, místopředseda KS Jihomoravský kraj - e-mail: jaroslav.kucera@pirati.cz, mobil: 737 987 115

© Piráti, 2019. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.