• @ALL has read permissions
  • @cen_regp has upload permissions
  • @cen_f has upload permissions
  • @administrator_-_vedouci_ao has delete permissions

Proč nepotřebujeme BSA?

Také se jen usmějete nad tím, když někdo srovnává kopírování programů či hudby s krádeží housek v obchodě? A podivujete se nad výpočtem škod způsobem, který automaticky předpokládá zakoupení všech nelegálních děl?

Lidé, kteří říkají tyto očividné nesmysly, nejsou zas tak úplně hloupí. Pouze se zoufale snaží snížit míru pirátství, protože si myslí, že je to v jejich zájmu. A aby to mělo větší účinek, záměrně přehánějí a používají iracionální argumenty.

Pirátství v dnešní podobě nemá v historii žádnou analogii; moderní technologie nám umožňují něco, co se neodehrálo v žádném odvětví nikdy předtím. To, že prakticky kdokoli může s velice malými náklady něco hodnotného identicky zkopírovat a rozšířit, přičemž v tom ani nemusí být zainteresován původní zdroj, je téměř zázrak. Je to neuvěřitelná svoboda, na kterou společnost není zvyklá. A není na ni ani připravena. Přesto se to stalo realitou a společnost tak neví, jak se s touto nenadále nabytou svobodou vypořádat.

Běžný člověk může být ze současné podoby potírání pirátství zmaten. Na jedné straně padají nesmyslné argumenty (a bohužel i tresty) ze strany „práva“, na druhou stranu spousta lidí ve fóru, kteří obhajují až chválí tuto činnost. Názor „někde uprostřed“ prakticky není vidět.

A jak říká p. Hlaváč z neexistující BSA, všichni mají možnost mít free software. Zde Vám chceme dokázat, že je tomu tak a že vlastně BSA a jim podobné „organizace“ nepotřebujeme.

Open source portál České pirátské strany

Úvod

Co je to open source a svobodný software?

Open source software jsou programy s otevřeným zdrojovým kódem. Open source je také model vývoje software, který umožňuje aktivní zapojení každému uživateli. Výsledkem je rychlý vývoj kvalitních programů.

Svobodný software je pak filozofickou součástí open source světa. Centrální filozofií svobodného software je myšlenka, že každý uživatel má mít stejná práva k programu jako jeho autor. Především jde o právo program upravovat dle vlastních potřeb. To je zajištěno volbou licence.

Spousta lidí si myslí, že open source vývojáři se vzdávají svých práv nebo že open source je opakem komerčního software. To je ale omyl. Open source licence většinou nijak nebrání komerčnímu využití a firmy jako je Novell a RedHat na open source celkem slušně vydělávají. Open source vývojáři své programy stále vlastní stejně jako vývojáři proprietárních programů. Jen chtějí, aby uživatelům nepřekážely žádné zbytečné překážky spojené s proprietárními programy.

Výhody open source

  • Kdokoliv si může program přizpůsobit svým potřebám
  • Open source software využívá v maximální míře otevřené standardy, různé programy spolu mohou velmi jednoduše spolupracovat
  • Budoucnost programu není závislá na jediném dodavateli, kdokoliv může projekt převzít a ve vývoji pokračovat
  • Bezpečnostní a další kritické chyby jsou opravovány mnohem rychleji než u proprietárních programů

Open source a freeware pro jednotlivce

Operační systémy

Webové prohlížeče

Grafické progamy

  • GIMP - náhrada za Adobe Photoshop, Corel Photopaint
  • Inkscape - náhrada za Adobe Illustrator, Corel Draw

Kancelářské sady

Open source pro firmy

Operační systémy

Webové prohlížeče

Grafické progamy

  • GIMP - náhrada za Adobe Photoshop, Corel Photopaint
  • Inkscape - náhrada za Adobe Illustrator, Corel Draw

Kancelářské sady

Administrativní software

České open source portály

Externí Odkazy

© Piráti, 2024. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.
public/proc_nepotrebujeme_bsa.txt · Poslední úprava: 26.08.2014 10:46 autor: Tobias Esner