• @cen_f has upload permissions
 • @cen_to has delete permissions
 • @cen_po has delete permissions
 • @cen_fo has delete permissions
 • @cen_zo has delete permissions
 • @cen_ao has delete permissions
 • @ALL has read permissions
 • @administrator_-_vedouci_ao has delete permissions

Otázky a odpovědi ohledně wiki

Jak se do wiki přihlásím?

V záložce Nepřihlášený v hlavní liště vpravo nahoře vyberte z nabídky možnost Přihlásit se a zadejte svoje přístupové údaje z internetového fóra.

Jak můžu editovat stránku?

Jakmile jste se přihlásili (viz předchozí bod), vyberte v záložce Wiki možnost Stránka → Upravit stránku, proveďte požadované změny a stiskněte tlačítko Uložit. Je vhodné také přidat komentář k úpravám, aby ostatní viděli, čeho se editace týkala.

Jak můžu založit novou stránku?

Pokud jste přihlášení a máte v daném jmenném prostoru (např. /navody/) oprávnění (členové apod.), běžte na URL, která by byla pro stránku vhodná a která dosud neexistuje - například https://wiki.pirati.cz/navody/forum_prihlaseni Na této stránce vyberte v horním menu Wiki možnost Stránka → Vytvořit stránku.

Jakou má dokuwiki syntaxi?

Syntaxe dokuwiki je vysvětlena na stránce projektu dokuwiki. Pro začátek by mělo stačit, že nadpisy se dávají do opakovaných rovnítek (nadpis nejvyšší úrovně je mezi šesti rovnítky, nižší nadpisy pak mají rovnítek méně), tučný text se vymezuje **dvojicí hvězdiček** na každé straně a odstavce se dělají tím, že vynecháte prázdný řádek. Odkazy se uzavírají do hranatých závorek s popiskem, takže např. [[http://pirati.cz|Piráti]] se zobrazuje takto Piráti; u lokálních stránek stačí psát pouze lokální cestu a popisek se doplní automaticky, např. [[mo/]] se zobrazuje následovně Mediální odbor. Obrázky, které jste do systému nahráli (viz dále) lze vkládat pomocí složených závorek, takže například obrázek ze jmenného prostoru wiki/ vložíte kódem {{wiki:obrazek.png|Správce médií}}, který se zobrazí následovně Správce médií. Podrobnější práce je v odkazovaném návodu. Dále se lze naučit syntaxi tím, že si zobrazíte zdroj stránky jako při editaci.

Co je to jmenný prostor?

Jmenný prostor je adresář dokuwiki, ve kterém jsou umístěny související stránky. Jmenný prostor se liší od stránek tím, že končí lomítkem. Každý orgán má vlastní jmenný prostor (například jmenný prostor mo/ pro mediální odbor). Nový jmenný prostor se zakládá prostě tak, že založíte novou stránku v daném jmenném prostoru.

Jak nahraji obrázky nebo jiné soubory?

 1. Přihlaste se do systému a zvolte editaci stránky, kam chcete odkaz na dokument vložit
 2. V liště nad textovým polem spusťte správce médií ikonou Správce médií
 3. Nahrajte soubory do vybraného jmenného prostoru (lze nahrávat i více souborů najednou)
 4. Nahrané obrázky hned vhodně popište a zapište klíčová slova (ve správci médií tlačítkem a odkazem Upravit)

Jak uvádět autora, pokud používám fotografii nebo obrázek, který jsem sám nevytvořil?

Do systému nahrávejte pouze obrázky, které jste sami vytvořili, nebo u kterých máte licenci ke zveřejnění nebo šíření. Seznam služeb, odkud lze obrázky kopírovat, naleznete na stránce Creative Commons. Je velmi důležité, aby u obrázků byl uveden autor a zachována licence. Pokud tedy kopírujete obrázek a vkládáte ho do systému, musíte po jeho vložení obrázek popsat (viz předchozí otázka):

 • Do tagu author uveďte jméno autora nejlépe i s odkazem na jeho profil na systému, odkud jste obrázek zkopírovali, a
 • Do tagu copyright uveďte licenci odkazem na webový dokument, kde je popsána, například copyleftová licence http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/

Související odkazy

Zobrazit štítek

Skrýt štítek

složka:
Administrativní odbor
osoba:
vojtech_pikal
adresát:
uživatel wiki
tag:
wiki, systém
třízeníAO:
systémy
stav:
zastaralý
aktualizace:
21.02.2020

Na tento návod odkazují tyto stránky.

 
© Piráti, 2024. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.
navody/wiki_faq.txt · Poslední úprava: 20.08.2022 15:58 autor: vojtech.pikal